3 czerwca 2022 r. w naszej szkole odbyło się przedstawienie mitologiczne pt. "W starożytnym kręgu", które przygotowali uczniowie kl. Vai oraz Vbi pod kierunkiem: p. Irminy Bisińskiej, p. Bożeny Świgoń, p. Wiesławy Makuch. Zachęcamy do obejrzenia filmiku z tego wydarzenia.
3 czerwca odbyła się wycieczka klasowa do gospodarstwa agroturystycznego w Osuchowie. Na miejsce dzieci z Oai dojechały autokarem. Pogoda nam dopisywała. Uczniowie bawili się na świeżym powietrzu grając w piłkę, skacząc na trampolinie. Zorganizowane było również ognisko na którym można było upiec kiełbaski i pianki. Atrakcją wycieczki było spotkanie dzieci z młodymi jelonkami i alpejskimi kozami. Na zakończenie wszyscy otrzymali słodką watę cukrową.
XIII edycja ogólnopolskiego programu edukacyjnego "Akademia Bezpiecznego Puchatka".
Uczniowie klasy I ai oraz I bi w bieżącym roku szkolnym zrealizowali ogólnopolski program edukacyjny "Akademia Bezpiecznego Puchatka". Wychowawcy klas pierwszych przeprowadzili pięć lekcji związanych z bezpieczeństwem dzieci na drodze, w domu, w szkole, w Internecie oraz w relacji z innymi dziećmi. Omówione zostały zasady bezpiecznej zabawy wraz z sytuacjami, które mogą być dla dzieci niebezpieczne. W czasie programu uczniowie uczyli się podstawowych zasad ruchu drogowego, schematu udzielania pierwszej pomocy oraz prawidłowego reagowania w przypadku zagrożeń. Scenariusze lekcji oraz pomoce dydaktyczne zostały opracowane wraz z psychologiem oraz metodykiem w oparciu o techniki efektywnego uczenia się. Po zrealizowaniu wszystkich treści programu uczniowie wzięli udział online w Wielkim Teście Bezpieczeństwa, który podsumował zdobytą na zajęciach wiedzę. Na zakończenie projektu nasza szkoła otrzymała Certyfikat potwierdzający udział w programie "Akademia Bezpiecznego Puchatka".
XI Tydzień Świadomości Czerniaka
Budowanie świadomości oraz zachęcenie do rozwagi i ochrony skóry przed promieniami UV podczas wakacyjnego odpoczynku to cel XI Tygodnia Świadomości Czerniaka, rozpoczynającego się 17 maja. Za pośrednictwem tegorocznego hasła "Baw się dobrze! #NIEspieczRAKA" zwracamy uwagę na konieczność przestrzegania zasad profilaktyki wśród wszystkich dorosłych, bez względu na wiek, preferencje i wybrany sposób spędzania wolnego czasu na zewnątrz - aktywnie, na sportowo i w biegu czy spokojnie, na leżaku we własnym ogrodzie.
Ambasadorkami XI Tygodnia Świadomości Czerniaka zostały aktorki, mama i córka, Maria Winiarska oraz Zofia Zborowska-Wrona. W myśli zasady "Baw się dobrze! #NIEspieczRAKA" zachęcają wszystkich do rozwagi i priorytetowego traktowania swojego zdrowia, bez konieczności rezygnowania ze swoich ulubionych aktywności.
LINK: https://www.youtube.com/watch?v=3bvavaHANdg.
Multimedialna lekcja w kinie
,,Skąd są dźwięki tej piosenki?" Taki tytuł nosiła multimedialna lekcja w Multikinie, na której były dzieci z oddziału przedszkolnego . Uczniowie obejrzeli również bajkę pt.,, Śnieżka i Fantastyczna Siódemka"
15 maja Dzień Niezapominajki
Uczniowie z klasy Oai nie zapomnieli o Dniu Polskiej Niezapominajki, który obchodzony jest 15 maja. W związku z tym odbyły się zajęcia przyrodniczo- edukacyjne oraz dzieci samodzielnie wykonały kwiatki niezapominajki. Panie przybliżyły uczniom znaczenie tego święta i jaki sens mają jego obchody.
NARODOWE ŚWIĘTO KONSTYTUCJI 3 MAJA
Wiwat Sejm, wiwat Naród, wiwat wszystkie Stany!
W naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja, którą przygotowały klasy trzecie. Inscenizacje pozwoliły uczniom przenieść się w atmosferę Sejmu Czteroletniego. Była ona dla wszystkich lekcją historii i patriotyzmu.
Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci
8 kwietnia obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. W tym dniu uczniowie prezentowali ulubione fragmenty bajek. Celem spotkania była popularyzacja czytania wśród najmłodszych.
Małgorzata Bartel
22 kwietnia - DZIEŃ ZIEMI
22 kwietnia Dzień Ziemi, w tym roku pod hasłem - "Zainwestuj w Naszą Planetę".
Uczniowie z klas 0- VIII wraz z wychowawcami na lekcjach wychowawczych i edukacji przyrodniczej przygotowali hasła, które odpowiedziały na pytanie "Jak dbać o naszą planetę?" Umieściliśmy je na wspólnym drzewie, tworząc KODEKS MŁODEGO EKOLOGA.
Z okazji Dnia Ziemi odbyły się akcje:
. Konkurs recyklingowy dla klas 0-III "Coś z niczego"
Uczniowie z klas 0ai, 1ai, 1bi, 2ai i 3b otrzymali tytuł "Przyjaciela Ziemi".
. Konkurs fotograficzny "Wiosna w obiektywie" dla klas VII-VIII
I miejsce- Amelia Cybulska kl.
II miejsce- Łukasz Matysiak kl. 7c,
Jan Marzec kl.8b
. Konkurs na logo "Dnia Ziemi" (informatyczny) dla klas IV-VI
. Klasa VIIIc z wychowawcą odwiedziła SCHRONISKO DLA BEZDOMNYCH ZWIERZĄT.
2.04- Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu to święto obchodzone corocznie 2 kwietnia, mające na celu podnoszenie świadomości społecznej na temat autyzmu.
W naszej szkole, z tej okazji, przygotowano tablicę informacyjną. Przeprowadzone zostały pogadanki i lekcje - Autyzm, podczas których odbyły się projekcje filmów "Amazing things happen" oraz "Autyzm wprowadza zmysły w błąd". Dzieci z klasach młodszych wysłuchali fragmentów książki "Kosmita" R. Jędrzejewskiej -Wróbel. Uczniowie wykonali również prace plastyczne dotyczące autyzmu.
Mamy nadzieję, że działania te poszerzą wiedzę i tolerancję naszych uczniów wobec osób dotkniętych autyzmem i innymi zaburzeniami rozwoju.
Tamara Strzałkowska
1.04- DZIEŃ BEZ PLECAKA
Dzień bez plecaka, czyli "no backpack day", pochodzi ze Stanów Zjednoczonych. Jest to dzień, w którym uczniowie wybierają się do swoich placówek bez plecaków, Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego taki dzień zorganizowano w naszej szkole. Uczniiowie przynieśli swoje książki i przybory szkolne we wszystkim co możliwe z wyjątkiem plecaków. Wykazali się niesamowitą fantazją i kreatywnością. Pomysłów było mnóstwo: garnki, skrzynki na narzędzia, walizki, sztalugi, koszyki, poszewki na poduszki, wózek na zakupy i inne.
Dzień Otwarty - 22 marca 2022
Dnia 22 marca 2022r. przybyli goście do PSP 13 z Oddziałami Integracyjnymi w Radomiu mieli okazję zapoznać się z pełną ofertą szkoły, porozmawiać z dyrekcją, nauczycielami oraz przede wszystkim miło i przyjemnie spędzić czas.
Spotkanie z przyszłymi uczniami oraz ich rodzicami rozpoczęło się od części oficjalnej - Pani dyrektor Małgorzata Filipiak przywitała zgromadzonych gości, krótko opowiedziała o szkole. Dopełnieniem części oficjalnej były występy dzieci oddziału przedszkolnego - pod opieką Pani Jolanty Klas i Pani Edyty Rejmer, które zaprezentowały wiosenne układy taneczne.
Dzieci po występach artystycznych otrzymały emblematy, według ich koloru zostały podzielone na grupy. Następnie udały się na różnorodne atrakcje: malowanie na stretchu, zabawy z chustą klanzy, wspólne gry i zabawy po angielsku, gra na Kolor Piano.
Tego dnia budynek szkolny stał otworem dla wszystkich. Najmłodsi uczestniczyli w ciekawych zajęciach, rodzice mieli możliwość przy fachowej pomocy zalogować się do szkoły, wydrukować i złożyć niezbędne dokumenty potrzebne do rekrutacji, poznać możliwości kształcenia i pomoce dydaktyczne, jakimi dysponuje szkoła.
Wszystkie prezentowane formy cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. W czasie atrakcji i po ich zakończeniu na spragnionych czekały zimne i ciepłe napoje oraz słodki poczęstunek. A za zakończenie dla wszystkich dzieci była przewidziana jeszcze jedna niespodzianka - drobny upominek.
Zapraszamy do obejrzenia filmu przedstawiającego Dzień Otwarty kliknij tutaj
21.03- Światowy Dzień Zespołu Downa
21 marca świętujemy Światowy Dzień Zespołu Downa. Jest to święto ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Od 2012 roku patronat nad obchodami sprawuje Organizacja Narodów Zjednoczonych.
Data 21. 03. jest symboliczna i nie jest też przypadkowa. Osoby z Zespołem Downa charakteryzuje bowiem istnienie dodatkowego - 3 chromosomu bądź jego fragmentu w 21 parze chromosomów.
Zaburzenie zwykle związane jest z opóźnieniem wzrostu fizycznego, charakterystycznymi rysami twarzy oraz niepełnosprawnością intelektualną.
Co wspólnego z Zespołem Downa ma Dzień Kolorowych Skarpetek?
Kolorowe, różniące się w parze skarpetki:
-Mają pokazywać, że dzieci i osoby dorosłe z zespołem Downa zmagają się z odmiennością w stosunku do reszty społeczeństwa
-Są też symbolem solidaryzowania się z osobami z zespołem Downa, są wyrazem tolerancji
-Pokazują, że mimo różnic - są radosnymi i pełnymi życia ludźmi
-Mają zachęcić ludzi do rozmowy na temat różnorodności, wyjątkowości, integracji i akceptacji.
Tamara Strzałkowska
Dzień Motyla
14 marca obchodziliśmy w świetlicy Dzień Motyla. Dzieci wykonały przepiękne, kolorowe motyle różnymi technikami plastycznymi. Dzięki ich pomysłowości powstała niezwykła wystawa, ukazująca ideę tego wyjątkowego dnia.
GRATULACJE!
Z radością informujemy, że Miłosz Dzik, uczeń klasy 1bi zdobył wyróżnienie w Ogólnopolskim Zdalnym Konkursie Plastycznym - "Zawitały Anioły do naszej szkoły".
Opiekunowie:
p. Anna Moczyńska
p. Tamara Strzałkowska
ŚWIĘTA, ŚWIĘTA,ŚWIĘTA
Boże Narodzenie to czas magiczny, wyjątkowy, pełen radości i miłości, przybliżający historię narodzin Dzieciątka Jezus.
Z tej okazji uczniowie klas IV b, V bi oraz VII ai przygotowali inscenizację pt. Jeden dzień upamiętniającą to wydarzenie. W atmosferze wzajemnej życzliwości i ogromnej radości zaprezentowali wiersze o tematyce bożonarodzeniowej wybranych poetów polskich. Inscenizację dopełniły kolędy w wykonaniu chóru oraz przepiękna, wprowadzająca w świąteczny nastrój, scenografia.
Z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia wszystkim uczniom, nauczycielom, rodzicom, a także pracownikom naszej szkoły życzymy:
Wesołych świąt! Bez zmartwień,
Z barszczem, z grzybami, z karpiem.
Z gościem, co niesie szczęście!
Czeka nań przecież miejsce.
Wesołych świąt! A w święta
Niech się snuje kolęda.
I gałązki świerkowe
Niech Wam pachną na zdrowie.
Wesołych świąt! A z Gwiazdką -
Pod świeczek łuną jasną,
Życzcie sobie jak najwięcej -
Zwykłego, ludzkiego szczęścia.
Zachęcamy wszystkich do obejrzenia filmu z tej inscenizacji.
PODSUMOWANIE PROJEKTU "WSPÓLNE KROKI W CYBERŚWIECIE"
Uczniowie klasy III ai pod opieką p. Grażyny Wojciechowskiej i klasy III b pod opieką p. Małgorzaty Kierzkowskiej realizowali projekt "Wspólne Kroki w Cyberświecie". Program organizowany był przez fundację "Poza Schematami". Czas realizacji obejmował okres trzech miesięcy.
Głównym celem programu było ukształtowanie wśród dzieci wiedzy i umiejętności, które sprzyjają bezpiecznemu korzystaniu z Internetu i mediów elektronicznych, a także chronią przed uzależnieniem od nich. Zajęcia poświęcone były nie tylko zagadnieniom związanym z zasadami bezpiecznego i rozważnego używania mediów elektronicznych. Wiodącą strategią innowacji programowej: "Wspólne kroki w Cyberświecie" było rozwijanie kompetencji kluczowych u dzieci takich jak: myślenie krytyczne, rozwiązywanie problemów, praca zespołowa, umiejętność porozumiewania się, kreatywność, radzenie sobie z emocjami czy trudnymi sytuacjami.
Wszystkie dzieci bardzo chętnie brały udział w projekcie, na podsumowujących zajęciach pisały:
"Super były ćwiczenia, fajne były prace zespołowe, wszystko było super."
"Podobały mi się w tym programie karty pracy. Były fajne i czuję, że poznałem bliżej kolegów i koleżanki z klasy. Karty były ciekawe i zabawne."
"Podobały mi się w tych zajęciach kreatywne pomysły."
"Podobało mi się to, że mogliśmy się nauczyć co robić w danych sytuacjach."
Dziękujemy wszystkim uczestnikom spotkania za wspólnie spędzony czas. Jesteśmy głęboko przekonane, że udział w tym programie przyniesie dzieciom wiele korzyści i w przyszłości pomoże bezpiecznie funkcjonować w Cyberświecie.
Grażyna Wojciechowska,
Małgorzata Kierzkowska
"MUREM ZA POLSKIM MUNDUREM"
W związku z trudną sytuacją na granicy polsko-białoruskiej nasza szkoła włączyła się do ogólnopolskiej akcji społecznościowej "MUREM ZA POLSKIM MUNDUREM". Atak hybrydowy na Polskę to czas szczególnych wyzwań dla polskich służb mundurowych broniących polsko-białoruskiej granicy.
Wiemy, że adresaci naszej akcji wystawieni są na zagrożenie życia i zdrowia. Oddaleni od rodzin i bliskich bardzo potrzebują wyrazów społecznego wsparcia. Dlatego społeczność naszej szkoły wyraża swoją wdzięczność za trud i poświęcenie żołnierzy
i innych funkcjonariuszy pełniących obecnie trudną misję na granicy Polski.
Wpłynęło mnóstwo kartek z życzeniami, podziękowaniami i słowami wsparcia. Kartki pięknie ozdobione zawierały elementy patriotyczne, narodowe i świąteczne.
Pragniemy serdecznie podziękować dyrekcji naszej szkoły za wsparcie
i umożliwienie przeprowadzenia tej akcji.
Dziękujemy nauczycielom, rodzicom i uczniom za udział w akcji, a w sposób szczególny wychowawcom i nauczycielom wspomagającym, którzy przeprowadzili akcję w swoich klasach w całości tj.: kl. 0 a, II b, III a, V a, VI a i VII a.
Wszystkim dziękujemy za dar serca, poświęcony czas i poczucie odpowiedzialności za Polskę.
Wolontariat
"Akademia Bezpiecznego Puchatka"
W roku szkolnym 2021/2022 uczniowie klasy 1 ai i 1 bi biorą udział w ogólnopolskim programie edukacyjnym "Akademia Bezpiecznego Puchatka" skierowanym do uczniów klas I szkół podstawowych. Celem programu jest uczenie dzieci zasad bezpieczeństwa w szkole, w domu, na drodze i w Internecie. Każda lekcja to inna aktywność, która w ciekawy i interesujący dla młodych sposób uczy bezpieczeństwa przez zabawę i które dziecko może wykorzystać w wolnym czasie w domu z rodzicem. Nasi uczniowie wzięli udział w pierwszej lekcji programu, której tematem było bezpieczeństwo w szkole. Rodzice otrzymali na e-dzienniku link do prezentacji, w której zawarte są praktyczne porady oraz najważniejsze informacje istotne dla rodziców w obszarze bezpieczeństwa dzieci.
Koordynator: Anna Kundys.
"Szkoła do hymnu"
W związku ze zbliżającym się Narodowym Świętem Niepodległości nasza szkoła włączyła się w ogólnopolską akcję pt. "Szkoła do hymnu", zorganizowaną przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. W ramach tej akcji dnia 10 listopada punktualnie o godzinie 11:11 uczniowie ze wszystkich klas wraz z nauczycielami uroczyście zaśpiewali Hymn Polski.
11 listopada- Narodowe Święto Niepodległości
Dnia 10 listopada 2021 roku w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości.
W nastrój upamiętniający dawne, ciężkie czasy wprowadziły nas klasy: VIAi, VIIAi, VIIBi oraz VIIIAi, prezentując program artystyczny pt. "Droga do wolności". Ta krótka podróż do przeszłości miała na celu wzbudzenie refleksji na temat faktów historycznych i przybliżenie wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. Uczniowie śpiewali pieśni patriotyczne i recytowali wiersze, które pozwoliły zrozumieć uczucia i rozterki walczących o wolność naszego kraju. Utwory poetyckie podkreśliły nastrój walk i zmagań z zaborcami.
Zachęcamy wszystkich do obejrzenia filmu z akademii.
Organizatorzy: pp. Karolina Pawelec, Jadwiga Popiel, Paulina Świgoń - Kawińska, Paweł Jamrozik, Małgorzata Kierzkowska
#szkołapamięta
"Szkoła pamięta" to akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki odbywająca się w okresie, w którym w sposób szczególny wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii - tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób inicjatywa nawiązuje do polskiej tradycji świat zadusznych.
Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.
Nasza szkoła uczestniczy w tym wydarzeniu!
20.10.2021 Ślubowanie klas pierwszych
Dnia 20 października odbyła się w naszej szkole uroczystość ślubowania uczniów klas pierwszych. Uroczystość ta wpisała się na stałe w kalendarz imprez szkolnych. To bardzo ważne wydarzenie nie tylko dla najmłodszych, ale również dla ich nauczycieli.
Zanim pierwszoklasiści zostali przyjęci do grona społeczności szkolnej musieli przedstawić to, czego już się w szkole nauczyli. Gotowi, odświętnie ubrani i bardzo przejęci przystąpili do zaprezentowania swoich umiejętności. Zadaniem uczniów było m.in. zaśpiewanie piosenek, recytacja wierszy oraz umiejętność odpowiedzi na szereg bardzo ważnych pytań.
W niezwykle podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym uczniowie klas pierwszych ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania aktu pasowania dokonały - dyrektor szkoły mgr Małgorzata Filipiak i wicedyrektor mgr Magdalena Rdzanek. Od tej chwili stali się oni nowymi członkami naszej wielkiej szkolnej rodziny!
Uroczystość ślubowania przygotowali uczniowie klasy 1ai i 1bi pod opieką wychowawców - pp. Anny Kundys i Anny Moczyńskiej oraz nauczycieli wspomagających - pp. Katarzyny Towarek i Tamary Strzałkowskiej.
"Dzieci uczą rodziców"
"Bezpieczny uczeń" to 1 lekcja ogólnopolskiej akcji edukacyjnej " Dzieci uczą rodziców", którą uczniowie z klasy 1ai,1bi, 2ai i 3b już zrealizowali. Podczas zajęć uczniowie utrwalili zasady bezpieczeństwa w drodze do szkoły, przypomnieli numery alarmowe oraz najważniejsze znaki drogowe. Dowiedzieli się jak być bezpiecznym w internecie i na placu zabaw. Pod koniec zajęć wykonali kartę pracy, która podkreśliła jak ważną rolę odgrywają odblaski i znajomość numerów alarmowych. Karty pracy, uczniowie omówili w domu z rodzicami.
14.10.2021 Dzień Edukacji Narodowej
Dzień Nauczyciela, Święto Edukacji Narodowej - z tej właśnie okazji zebraliśmy się wszyscy - dyrekcja, nauczyciele, nauczyciele wspomagający, pracownicy szkoły - aby z radością i uśmiechem na twarzach podziękować sobie na wzajem za trud, pracę, poświęcenie, cierpliwość, ciepło, uśmiech i dobre słowo każdego dnia.
Uczniowie z klas 4-8 przygotowali krótką, zabawną inscenizację i swoim występem udowodnili, że szkoła to fajne miejsce, gdzie nie tylko można się uczyć, ale także dobrze bawić. Patrząc na uśmiechy podczas występu oraz gromkie brawa, podejrzewamy, że wszystkim się podobało.
Wszystkiego Najlepszego z okazji Dnia Edukacji Narodowej!
29.09.2021 Wycieczka do Ogrodu Zoologicznego w Warszawie
29.09.21r. uczniowie z klasy 2a, 3a oraz 3b uczestniczyli w wycieczce integracyjnej do Ogrodu Zoologicznego w Warszawie. Dzieci miały okazję zobaczyć niespotykane na co dzień zwierzęta i ptaki. Wycieczka okazała się nie tylko wspaniałym przeżyciem, ale również atrakcyjną lekcją przyrody. W drodze powrotnej, pomimo zmęczenia, dzieciom dopisywały humory wzajemnie dzieliły się wrażeniami z wycieczki.
29.09.2021 Dzień Chłopaka w I bi
Zabawa i "profesjonalne" wspinanie w Centrum wspinaczkowym "GROTA"- tak Dzień Chłopaka świętowała klasa 1 bi pod czujnym okiem p. Anny Moczyńskiej i p. Tamary Strzałkowskiej
WYCIECZKA ,,ŚLADAMI JANA KOCHANOWSKIEGO"
24 września 2021 r. uczniowie klas: 7ai, 4ai, 4b pojechali na wycieczkę edukacyjną Śladami Jana Kochanowskiego. Opiekunami uczniów były panie: Ewa Zawadka, Joanna Warowna, Ewelina Kiliańska, Irmina Bisińska i Joanna Gaworska.
Po sprawdzeniu listy obecności wyruszyliśmy w drogę. Jechaliśmy ok. półtorej godziny. Pierwszym przystankiem była Sycyna Północna. Było to miejsce porośnięte starymi drzewami, gdzie kiedyś stał dworek, w którym urodził się Jan Kochanowski. Następnie zatrzymaliśmy się w Zwoleniu i podjechaliśmy pod Kościół pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego. Z relacji przewodnika dowiedzieliśmy się, że prawdopodobnie w tym miejscu zostali pochowani pisarz oraz jego rodzina. Obok kościoła znajdowało się Muzeum Regionalne. Mogliśmy tam zobaczyć wiele przedmiotów sztuki ludowej oraz eksponaty związane z życiem Jana Kochanowskiego, a także drzewo genealogiczne rodu Kochanowskich. W dalszej kolejności odwiedziliśmy Kościół Rzymskokatolicki p.w. św. Stefana. Ostatnim miejscem, do którego dotarliśmy, był Czarnolas. Tam pracownicy serdecznie nas przywitali i zaprosili na ognisko. Po poczęstunku wybraliśmy się do dworku, w którym znajdowało się muzeum poświęcone życiu i twórczości poety. Mieliśmy okazję zobaczyć np. słynny fotel artysty oraz drzwi z herbem Kochanowskich.
Wycieczka była bardzo ciekawa i pouczająca. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych informacji o Janie Kochanowskim i mogliśmy na chwilę przenieść się w tamte czasy. Zachęcamy do odwiedzenia miejsc związanych z Janem Kochanowskim!
17.09.2021 SPRZĄTANIE ŚWIATA
17 września 2021 roku startuje 28 finał Akcji Sprzątanie Świata.
Hasło tegorocznego dnia "Sprzątanie Świata" brzmi: "Myślę, więc nie śmiecę".
W akcji tej nie chodzi o to, by sprzątać, ale o to, by nie śmiecić oraz poprawnie segregować odpady.
Mamy nadzieję, że dzięki tej akcji zapamiętamy zasady segregacji odpadów i zawsze będziemy się do nich stosować.
Plakat tegorocznej 28 akcji Sprzątanie Świata- Polska symbolizuje człowieka myślącego, który zastanawia się co zrobić, aby świat był przyjazny ekologicznie. Grafika składa się z trzech części, gdzie niebieska ramka symbolizuje czyste niebo. Postać mężczyzny siedzącego z podpartą głową o prawą rękę składa się z kolorowych linii symbolizujących recykling. Tułów mężczyzny narysowany jest liniami w kolorach żółtym, zielonym, niebieskim i czarnym. Żółty kolor głowy to symbol odpadów z tworzyw sztucznych, zalewających morza, oceany, lasy i parki. Zgarbiony tułów jest symbolem odpadów szklanych , papierowych i zmieszanych.
Ekologiczny człowiek myślący ma stopy w kolorze brązowym, które stykają się z workiem również w tym kolorze, symbolizującym odpady biodegradowalne. Ponadto obok znajdują się kolorowe worki: zielony- ze szkłem, żółty- plastikiem i metalem, niebieski- z papierem oraz czarny z odpadami zmieszanymi. Całość grafiki przedstawia zadumę człowieka nad potrzebą dbania i poszanowania środowiska. Ma uświadomić ludziom potrzebę ochrony środowiska obecnie i dla przyszłych pokoleń.
Rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2022
Witamy serdecznie wszystkich uczniów w nowym roku szkolnym. Życzymy bardzo dobrych wyników w nauce i mnóstwa sukcesów!