Strona główna Aktualności Konkursy Szczęśliwa 13 Archiwum O Patronie Z Kroniki Pracownicy Rada Rodziców Oferta Szkoły Organizacje Nasi Absolwenci Innowacje i projekty Komisja socjalna Zielona Szkoła Deklaracja dostępności Laboratoria przyszłości Porady dla rodziców
   i opiekunów

BIP

Napisz do nas

A K T U A L N O Ś C I

Laboratoria Przyszłości w naszej szkole

Nasza szkoła uczesniczy w programie Laboraroria Przyszłości. O realizacji tego przedsięwzięcia można przeczytać tutaj w zakładce Laboratoria przyszłości.

Zachęcamy do śledzenia Facebooka szkoły, gdzie umieszczamy nasze działania

ROK SZKOLNY 2024/2025

BEZPIECZEŃSTWO W RUCHU DROGOWYM

spotkanie z policją w szkole

Dn. 18.10.2024r. uczniowie klas 0-III uczestniczyli w spotkaniu z funkcjonariuszkami Wydziału Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Radomiu. Policjantki przeprowadziły prelekcję na temat "Bezpieczeństwa w ruchu drogowym". Podczas spotkania omówiono zasady zachowania w obrębie przejścia dla pieszych, bezpiecznego poruszania się po drogach rowerem i umiejętnego posługiwania się telefonem komórkowym na ulicy. W tym celu wyemitowano starszej grupie uczniów spot pt. "SMART STOP". Dzieci utrwaliły i poszerzyły swoją wiedzę na temat zasad bezpiecznego korzystania z internetu. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w spotkaniu i zgodnie stwierdzili, że nikt nie zadba o ich bezpieczeństwo lepiej niż oni sami.


UROCZYSTE PASOWANIE NA UCZNIA

uczniowie ze sztandarem

16 października 2024r. był niezwykłym dniem dla naszych pierwszoklasistów. Tego dnia odbyło się uroczyste pasowanie na ucznia. W tej wyjątkowej chwili towarzyszyli pierwszakom wychowawcy: klasie Ia - pani Małgorzata Kierzkowska, klasie Ibi - pani Anna Kundys i nauczyciel współorganizujący - pani Karolina Kwaśniewska, rodzice oraz koledzy ze starszych klas. W niezwykle podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym, pierwszoklasiści ślubowali być dobrymi uczniami, kolegami i Polakami, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom.

Po złożeniu ślubowania panie dyrektor Małgorzata Filipiak i Magdalena Rdzanek dokonały symbolicznego pasowania na ucznia.Ukoronowaniem aktu pasowania było wręczenie pamiątkowych książek wraz z dyplomami.


DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

16.10.2024 to był dzień pełen wrażeń. wszyscy nauczyciele, uczniowie i pracownicy szkoły zebrali się na sali gimnastycznej , aby uczestniczyć w akademii z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uroczystość otworzyła grupa akrobatyczna z Radomia. Dziewczyny pokazały na prawdę szalone akrobacje, które zrobiły na wszystkich niesamowite wrażenie. Następnie uczniowie klasy 5b i 7a wystąpili w krótkim przedstawieniu, a Kuba i Maciek z klasy 2a zagrali na klarnecie i zaśpiewali piękna piosenkę. Na koniec pani dyrektor złożyła życzenia wszystkim zebranym i wręczyła nagrody uznania.


WYNIKI KONKURSU PT. "POZNAJ NAUCZYCIELA PO ZDJĘCIU Z DZIECIŃSTWA"

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej Samorząd Uczniowski zorganizował konkurs dla uczniów naszej szkoły pt. "Poznaj nauczyciela po zdjęciu z dzieciństwa". Na tablicy Samorządu Uczniowskiego zawisło aż 20 fotografii ukazujących pedagogów w różnych okresach życia - często bardzo wczesnego. Zainteresowanie konkursem było niebywałe, a okazja, by rozpoznać dziecięce bądź młodzieżowe oblicze nauczyciela - niezwykle pasjonująca. Zabawa dostarczyła, zarówno dorosłym, jak i uczniom - mnóstwa śmiechu, stała się także okazją do miłych wspomnień. Wyjątkową spostrzegawczością wykazali się uczniowie: Alan Tronniarz z klasy VIIIBi oraz Stanisław Szewczyk z klasy VIIB. Nagrody zostały wręczone na uroczystej akademii z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Zwycięzcy otrzymali bilety do Multikina. Serdecznie gratulujemy!


Klasy 1a i 1bi uczestniczą w projekcie edukacyjnym "Literki w akcji". Wyzwaniem październikowym było wykonanie literek z darów jesieni. Nasi uczniowie poradzili sobie z tym zadaniem znakomicie i wykonali je z wielką radością.


04.10.2024r. dzieci z górnej świetlicy i klasy 2 bi obchodziły Światowy Dzień Zwierząt. Była to doskonała okazja aby przypomnieć o prawach zwierząt oraz porozmawiać o konieczności opieki nad naszymi pupilami.

Organizatorzy: B. Zych, M. Bartel, W. Makuch


ZBIÓRKA DARÓW DLA POWODZIAN

W związku z tragiczną sytuacją powodziową w Polsce postanowiliśmy przyłączyć się do akcji prowadzonej przez Caritas Diecezji Radomskiej. We wrześniu Szkolne Koło Wolontariatu zorganizowało zbiórkę darów dla powodzian. Dzięki życzliwości i hojności naszej społeczności zebraliśmy aż 112 kg darów dla tych, których doświadczył żywioł. W piątek 3 października zebrane dary zostały przekazane organizatorom. Dziękujemy za okazane serce i tak liczne włączenie się w akcję. Pamiętajmy! Dobro wraca ze zdwojoną siłą! Organizatorzy: Szkolne Koło Wolontariatu, SU


Świętujemy Dzień Chłopaka

DYSKOTEKA Z OKAZJI DNIA CHŁOPAKA

Z okazji święta wszystkich chłopaków, w czwartek 3 października br. Samorząd Uczniowski zorganizował dyskotekę szkolną. Do zabawy zaproszono uczniów klas IV - VIII. Wszyscy miłośnicy tańca z wielką ochotą przybyli po południu do szkoły, by w miłej atmosferze spędzić swój wolny czas. Uczniowie mieli możliwość potańczyć przy świetnej muzyce, którą zapewniał Dawid Kosior z klasy VIIIBi. Członkowie Samorządu Uczniowskiego zadbali także o piękną dyskotekową dekorację, aby cała społeczność szkolna mogła się świetnie bawić. Uczennice z klasy VIIAi uraczyły przybyłych pyszną i orzeźwiającą lemoniadą. Wszystkim uczestnikom dyskoteki, w imieniu Samorządu Uczniowskiego dziękujemy za wspólną zabawę.


Uczniowie kl. IIIb dn. 4.10.2024r wybrali się do Ninja Parku. Tam pod czujnym okiem instruktorki rozwijali swoją sprawność fizyczną i wytrzymałość. Aktywnie uczestniczyli w proponowanych zabawach. Sprawnie pokonywali tory przeszkód i wspinali się na ścianki wspinaczkowe. Dużą atrakcją okazały się pola do gry w piłkę nożną i koszykówkę. Uczniowie z żalem opuszczali obiekt i wyrazili chęć powrotu.


Z okazji Dnia Chłopaka kl. 2b była na warsztatach w MammaLeo. Dzieci samodzielnie robiły czekoladę i ozdabiały do niej opakowania. Po warsztatach wspólna zabawa na placu zabaw. Wspaniała integracja. Wiele radości.


Dzień Chłopaka w klasie VIII ai.

Pierwszego października 2024 r. uczniowie z klasy VIII a i pod opieką pani Bożeny Świgoń i pani Edyty Rejmer wybrali się do restauracji La Spezia na warsztaty kulinarne z okazji Dnia Chłopaka. Był to czas na wspólne wykonanie pizzy, ale też na rozmowy i miłą integrację klasy. Podczas warsztatów było dużo czasu na realizacje własnych pomysłów, swobodną zabawę i dużo śmiechu. Każdy uczeń mógł sprawdzić swoje umiejętności, wykonać pizzę według swojego pomysłu i na koniec z przyjemnością ją zjeść. Powstały wspaniałe dzieła. Radości i śmiechu było bardzo dużo. Wszystko przebiegało w miłej atmosferze. Na zakończenie wróciliśmy do szkoły spacerkiem, podziwiając piękno jesieni w naszym mieście.


Klasa 3ai udała się do Ninja Parku w Radomiu z okazji Dnia Chłopaka. Uczniowie klasy 3ai wraz z opiekunami świetnie się bawili. Wyjazd miał na celu integrację grupy, promowanie aktywnego spędzania czasu oraz dostarczenie uczniom dawki zdrowego ruchu i rozrywki.


Dnia 30.09.24r. uczniowie naszej szkoły mogli zakupić babeczki, które zostały przygotowane z okazji Dnia Chłopaka.Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem. Tradycyjnie pieniądze ze sprzedaży słodkości zostaną przeznaczone na cele statutowe szkoły.


Z okazji Dnia Chłopaka klasa 1bi była na pierwszym wspólnym wyjściu w Bricks4Kidz. Uczniowie podczas warsztatów samodzielnie wykonywali pachnące mydełka w kształcie ludzika Lego oraz zwierzątka i maszyny z Lego Technic. Był też czas na wykonanie konstrukcji według własnych pomysłów, swobodną zabawę oraz spacer po parku. W dniu swojego święta chłopcy otrzymali od dziewczynek upominki oraz piękne życzenia.


Warsztaty mydlarskie w muzeum

27.09.2024r. klasa VIIa wybrała się do Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. Uczniowie podczas warsztatów wykonali w pełni użytkowe i zarazem dekoracyjne mydełka, z użyciem różnorodnych form matryc, barwników oraz bazy glicerynowej. Wysłuchali też prelekcji, jak to dawniej z czystością bywało.



Z okazji Dnia Chłopaka uczniowie klasy 6ai wraz z opiekunami udali się na wycieczkę do parku trampolin "Kocham Skakać" w Radomiu. Wyjazd miał na celu integrację grupy, promowanie aktywnego spędzania czasu oraz dostarczenie uczniom dawki zdrowego ruchu i rozrywki.


Dnia 26.09.2024 r. uczniowie klas 4ai, 4bi wraz z opiekunami uczestniczyli w wycieczce do Ninja Park Radom z okazji dnia chłopaka. Celem wyjazdu była integracja uczniów, rozwój sprawności fizycznej oraz wspólne spędzenie czasu w aktywny sposób. Zaraz po przybyciu na miejsce, uczniowie zostali przywitani przez instruktora, który wytłumaczył zasady bezpieczeństwa oraz sposób korzystania z atrakcji. Następnie, grupa została podzielona na mniejsze zespoły i rozpoczęła zabawę na torach przeszkód. Ninja Park oferował różnorodne atrakcje, takie jak:
-tory przeszkód dostosowane do poziomu trudności uczestników,
-trampoliny, na których uczniowie mogli spróbować swoich sił w skokach akrobatycznych,
-ścianki wspinaczkowe, które wymagały od uczniów zręczności i odwagi,
-przeszkody linowe, gdzie liczyła się koordynacja i równowaga.
Każdy uczestnik mógł sprawdzić swoje umiejętności i spróbować pokonać wyzwania w swoim tempie. Zabawa przebiegała w atmosferze zdrowej rywalizacji i współpracy. Uczniowie byli bardzo zadowoleni z wycieczki. Większość z nich po raz pierwszy miała okazję zmierzyć się z takimi przeszkodami i wykazała się dużą determinacją oraz zaangażowaniem. Wycieczka do Ninja Parku była udana, a uczniowie wrócili do szkoły pełni energii i pozytywnych wrażeń. Była to doskonała okazja do integracji klasy, rozwijania sprawności fizycznej i wzmacniania więzi koleżeńskich.
Opiekunowie: Marzena Gąsior, Tamara Strzałkowska, Katarzyna Lipka, Dariusz Różański


80. ROCZNICA POWSTANIA WARSZAWSKIEGO

Klasy 1a,1bi, 2a, 3ai i 3b przystąpiły do kolejnej edycji Ogólnopolskiej Akcji Edukacyjnej "Dzieci Uczą Rodziców". W ramach Szóstej Ogólnopolskiej Akcji Edukacyjnej #DzieciUcząRodziców odbyły się zajęcia poświęcone 80. Rocznicy Powstania Warszawskiego. Celem lekcji było uczczenie bohaterów Powstania Warszawskiego oraz przybliżenie dzieciom, co się wtedy działo. Po obejrzeniu prezentacji i wykonaniu zadań, dzieci miały możliwość zrozumienia, dlaczego Powstanie było tak ważne dla mieszkańców Warszawy i całej Polski. Poznali losy niektórych bohaterów oraz dowiedzieli się, dlaczego pamięć o tym wydarzeniu jest tak ważna. Uczniowie sprawdzili swoją wiedzę wypełniając kartę "Prawda czy fałsz" i rozwiązując quiz. Zajęcia były świetnym wprowadzeniem do omawiania lektury "Asiunia" Janiny Papuzińskiej przez klasę 2a, 3ai i 3b.


Jesień wokół nas

Uczniowie klasy 1a uczestniczyli w zajęciach plastyki w plenerze. Dzieci z wielką radością i zapałem tworzyły kompozycje jesienne. Malowanie na folii okazało się świetną zabawą i rozbudziło kreatywność uczniów.


Dzień spadającego liścia

23 września to Dzień Spadającego Liścia, który jest obchodzony na znak patrona jesieni. Dzieci z górnej świetlicy oraz klasy 2 bi wspólnie obchodziły to święto.Dzieci wysłuchały opowiadania: Jak brzoza liście gubiła, rozwiązywały zagadki, wykonały prace plastyczne. Bawiły się w zabawę ruchową,, Taniec liści z Panią Brzoza,,.
Organizatorzy: B. Zych, W. Makuch, M Bartel


Poznajemy swoje miasto

Dnia 17.09.24r. klasa 6ai wyruszyła na wycieczkę po najważniejszych miejscach w Radomiu, aby lepiej poznać historię i dziedzictwo kulturowe naszego miasta. Nasza wyprawa obejmowała kilka kluczowych punktów, takich jak Brama Krakowska, Rynek, Ratusz, Kościół o. Bernardynów, Drukarnię Jana Kantego Trzebińskiego oraz Grób przy Kościele Garnizonowym.

Rozpoczęcie roku szkolnego 2024/2025

Witamy serdecznie wszystkich uczniów w nowym roku szkolnym. Życzymy bardzo dobrych wyników w nauce i mnóstwa sukcesów!




ROK SZKOLNY 2023/2024

FESTYN RODZINNY

7 czerwca w naszej szkole odbył się ,,Festyn rodzinny". Przybyłych gości przywitała Pani dyrektor Małgorzata Filipiak życząc wszystkim udanej i bezpiecznej zabawy. Imprezę rozpoczęły pokazy sportowe, a następnie artystyczne uczniów z klas 0-3. Uczniowie w kolorowych strojach śpiewali, tańczyli i recytowali, a zgromadzona widownia nagrodziła małych artystów brawami. Następnie uczniowie bawili się przy dźwiękach muzyki oraz korzystali z licznych atrakcji, m.in. malowania twarzy, kolorowych warkoczyków, przejażdżek konnych, dogoterapii, zabawy na dmuchańcu, zajęć sportowych. Ogromną popularnością cieszyły się babeczki z niespodziankami przygotowanymi przez naszych sponsorów, żurek, kiełbaski z grilla, ciasta , popcorn, wata cukrowa, lemoniada i oczywiście lody. Dzięki obecności Pogotowia, Policji i Straży Pożarnej, dzieci mogły przyjrzeć się z bliska pojazdom uprzywilejowanym oraz porozmawiać i zadawać pytania przedstawicielom tych służb.

Dziękujemy Rodzicom, którzy wspierali nas w organizacji festynu: p. Elżbiecie Merwie, p. Katarzynie Łukomskiej, p. Danielowi Płużyńskiemu, p. Magdalenie Bączek, p. Annie Cichawie, p. Paulina i p. Pawłowi Brzozowskim.

Wspólna zabawa była możliwa dzięki zaangażowaniu wielu osób i sponsorów, którym składamy serdeczne podziękowania.

  • Fit Cake Radom Śródmieście,
  • Boskie Serniki Boskie Wypieki,
  • Ciacho Bez Cukru - Radom,
  • EloPark Radom,
  • Europart Polska,
  • Centrum Zabaw Hula,
  • Ninja Park Radom www.ninjapark.com.pl
  • Day4dog - hotelik - szkolenie psów
  • PKO Bank Polski,
  • Pizza & Kebab Premium,
  • Społem Radom spółka z ograniczoną odpowiedzialnością,
  • Toyota & Lexus Romanowski Radom,
  • Trend Glass Sp.zo.o. www.trendglass.pl,
  • Zbyszko,
  • Masarnia Janhas www.janhas.pl,
  • E.Leclerc Radom,
  • Łuk-Chent, Łukasz Chentkiewicz.
  • Mleczna,
  • Altatech,
  • Endorfina Radom Chrobrego,
  • Hotel Prymus,
  • Korbank - Internet Telewizja,
  • Dragon Fight Club Radom,
  • Sportowy Radom,
  • Siopa Garage,
  • Brzoz-Med Paweł Brzozowski,
  • Agata Szwajca Photography,

Patronat medialny: Radio Rekord 106,2 FM oraz 93,4 FM Telewizja DAMI, Cozadzien.pl ,7dni Radom

Link do fotorelacji: tutaj- www.cozadzień.pl

lub na naszym Facebooku tutaj

Dziękujemy za wspólnie spędzony czas !


VI Spartakiada Korczakowska ,,Sportowy Zawrót Głowy"

W piątek 24 maja 2024 r. na płycie stadionu MOSiR przy ul. Narutowicza 9 w Radomiu odbyła się VI Spartakiada Korczakowska, w której wzięło udział 8 uczniów naszej szkoły z klasy 7ai, 7bi, 8ai. Uczestnicy rywalizowali w różnego typu konkurencjach sportowych dostosowanych do ich możliwości, min. bieg na 50 m, martwy ciąg, trójskok, strzały na bramkę czy rzut piłką do celu. Uczniowie: Weronika Marszałek z klasy 8ai zdobyła III miejsce w biegu na 50 m, Alan Troniarz z klasy 7bi zdobył III miejsce w strzałach na bramkę, za co zostali obdarowani medalami, dyplomami i nagrodami rzeczowymi.


UROCZYSTA GALA WRĘCZENIA NAGRÓD W KONKURSIE CZYTELNICZYM RADOMSCY TROPICIELE KSIĄŻEK

23 maja br. uczennice klasy 8Ai - Zofia Mazurkiewicz oraz Hanna Strąk wzięły udział w uroczystej gali wręczenia nagród w Konkursie Czytelniczym "Radomscy Tropiciele Książek" organizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Józefa A. i Andrzeja S. Zaluskich w Radomiu. Konkurs został objęty patronatem honorowym Prezydenta Miasta Radomia. Ósmoklasistki zakwalifikowały się do II etapu konkursu i tym samym zostały finalistkami w kategorii III (klasy VII - VIII). Do finałowego etapu zakwalifikowano łącznie 165 uczniów w czterech kategoriach wiekowych. Gala odbyła się w Kamienicy Deskurów i zaproszono na nią wszystkich laureatów oraz finalistów wraz ze szkolnymi opiekunami konkursu. Podczas wydarzenia nasze uczestniczki otrzymały dyplomy i nagrody książkowe.

Serdecznie gratuluję!

Szkolny Opiekun Konkursu


WYNIKI KONKURSU "CZYTAM, BO LUBIĘ" Z OKAZJI ŚWIATOWEGO DNIA KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to święto organizowane od 1995 roku przez UNESCO w celu promowania czytelnictwa, edytorstwa oraz ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. 23 kwietnia br. Samorząd Uczniowski zorganizował w naszej szkole konkurs na plakat zachęcający do czytelnictwa. Był on adresowany do uczniów klas IV - VII. Z przyjemnością ogłaszamy zwycięzców:
I miejsce: Lena Stysiek z klasy IVBi
II miejsce: Daria Pająk z klasy VB i Maja Sarnecka z klasy VB.
Serdecznie gratulujemy! Zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe.
Opiekunki Samorządu Uczniowskiego


MAJOWO- WYCIECZKOWO

W piątek 24 maja klasa 2ai wybrała się do Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu na wystawę Rajmunda Ziemskiego "Znak i kolor". Uczniowie poznali historię wielkiego artysty,z wielkim zachwytem oglądali obrazy i sami mogli wcielić się w malarzy podczas warsztatów.


Uczniowie klasy 4a zainspirowani wystawą Rajmunda Ziemskiego w MCSW Elektrownia tworzyli pejzaże z figur geometrycznych na warsztatach zorganizowanych w ramach wystawy.


24 maja nad zalewem na Borkach uczniowie klasy 3ai brali udział w pikniku rodzinnym, który odbył się pod hasłem: "Odłóż smartfon, weź wędkę". Wydarzenie miało na celu zachęcenie dzieci i młodzieży do aktywnego spędzania wolnego czasu. Dzieci m.in.: podziwiały występy artystyczne, pokazy ratownictwa wodnego oraz brały udział w grach i zabawach przygotowanych przez organizatorów.


W dniu 22 maja klasa 2ai wybrała się wycieczkę klasową do największego parku miniatur w Polsce w Krajno-Zagórze .Była to podróż do najpiękniejszych miejsc na Ziemi. Można było zobaczyć najwspanialsze budowle i dzieła stworzone przez naturę. Sercem całego kompleksu jest watykańska bazylika z Placem Świętego Piotra. Uczniowie zwiedzili całą Europę m.in. Koloseum w Rzymie, Krzywą Wieżę w Pizie, Statuę Wolności w Stanach Zjednoczonych, Wieżę Eiffla w Paryżu czy Big Ben w Londynie. Również było wiele atrakcji tj. łódeczki, lunapark czy stacja kosmiczna.


20 maja uczniowie klas 1a, 3a oraz 3b byli na wycieczce w Warszawie. W pierwszej kolejności odwiedzili PGE Narodowy, na którym dowiedzieli się wielu ciekawostek dotyczących tego największego stadionu w Polsce. Następnie, spacerując po Zoo podziwiali dzikie zwierzęta oraz korzystali z pięknej pogody, bawiąc się na placu zabaw i zajadając lody.


8 maja klasa 1a była w muzeum im. J.Malczewskiego na warsztatach mydlarskich pod tytułem "Czystość kontra Brud". Uczniowie wykonywali zapachowe, kolorowe mydełka. Warsztaty połączone były z prezentacją multimedialną pokazującą jak należy dbać o higienę. W czasie, kiedy mydełka uczniów musiały zastygnąć, dzieci zostały oprowadzone po dziale przyrodniczym i wysłuchały ciekawostek związanych z tą dziedziną.


Akademia z okazji uchwalenia Konstytucji 3 maja

26 kwietnia w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia upamiętniająca uchwalenie Konstytucji 3 maja. Uczniowie klas III przypomnieli najważniejsze fakty historyczne, a także zaprezentowali program artystyczny składający się z walca angielskiego oraz piosenek i wierszy o tematyce patriotycznej. Młodzi artyści podkreślali, jak ważnym wydarzeniem było uchwalenie Konstytucji 3 maja oraz starali się odpowiedzieć na pytanie, czym w dzisiejszych czasach są dla nas Ojczyzna, Naród, Wolność. Uczniowie zachęcali do chwili refleksji nad tymi ważnymi sprawami dla każdego Polaka. Pani dyrektor Małgorzata Filipiak podkreśliła, jak istotne dla nas wszystkich jest pielęgnowanie poczucia dumy i tożsamości narodowej.

Anna Moczyńska, Tamara Strzałkowska Anna Kundys, Katarzyna Towarek

kolaż zdjęć z akademiii

Dzień Geografa

Uczniowie klas piątych i szóstych, z okazji Dnia Geografa, uczestniczyły w konkursie geograficzno-matematycznym "Liczy się Polska". Zagadnienia pokazały,że liczby są ważne, na każdym przedmiocie.


Światowy Dzień Ziemi

Dzień Ziemi nazywany także Międzynarodowym Dniem Ziemi, to coroczne wydarzenie obchodzone w celu promowania ochrony środowiska, poszerzania świadomości ekologicznej i inspirowania do życia w zgodzie z naturą. W tym roku hasłem przewodnim jest "Planeta kontra tworzywa sztuczne". W klasach 0-3 odbyły się ciekawe zajęcia edukacyjne utrwalające postawy proekologiczne, projekcje filmów o tematyce ekologicznej, zabawy badawcze, turniej wiedzy ekologicznej "Milionerzy", a klasa 3a zorganizowała grę EKO patrol. Dzieci z klasy 1a wykonały plakaty zachęcające do segregacji śmieci. Uczniowie klas 1a, 3ai, 3bi uczestniczyli w programie "Kubusiowi Przyjaciele Natury- świętowanie przez działanie. Nauczyli się jak dbać o naturę, segregacji śmieci i co to jest zielona energia. Swoją wiedzę ekologiczną uczniowie z klas 1-3 utrwalali na zajęciach w ramach Laboratoria Przyszłości bawiąc się na Magicznym Dywanie oraz z Photonem, łącząc elementy nauki i zabawy.

kolaż zdjęć z zabawy na magicznym dywanie

Na świetlicy szkolnej z okazji Dnia Ziemi dzieci rozwiązywały zagadki o tematyce ekologicznej. Wypowiadały się na temat ochrony środowiska.Wykazaly, że rozumieją konieczność dbania o środowisko. Z dużym zaangażowaniem wykonały pracę plastyczno - techniczne, które są ozdobą holu na lll piętrze. Celem zajęć było przypomnienie jak ważna jest troska o nasze środowisko. Dodatkowo dzieciaczki miały okazję skorzystać ze sprzętu zakupionego w ramach #LaboratoriumPrzyszłości.


Na zajęciach geografii uczniowie klas siódmych i ósmych wykorzystywali roboty Photon do zaprojektowania trasy, jaką te urządzenia miały do pokonania, przy prawidłowej segregacji odpadów


Nasi najmłodsi uczniowie z klasy 0, z okazji Światowego Dnia Ziemi, poznali sposoby ochrony środowiska, które mogą zastosować w swoim codziennym życiu. Odbyły się również zajęcia praktyczne, polegające na segregacji zgormadzonych śmieci do odpowiednich pojemników, co uczy dzieci odpowiedzialności i świadomości ekologicznej. Po praktykach dzieci tworzyły prace, które zdobią naszą salę i przypominają, że o środowisko należy dbać przez cały rok.


Wycieczka klas drugich do muzeum

Uczniowie kl. 2ai, 2b z zainteresowaniem obejrzeli wystawę Bio-Chem w Muzeum Sztuki Współczesnej "Elektrownia". Prezentowane tam dzieła I. Chamczyk , D. Lelonek, P. Matyszewskiego to wyjątkowe połączenie sztuki i nauki w ukazaniu procesów biochemicznych w formie artystycznych wizji. Oprócz klasycznych dzieł malarskich i rzeźbiarskich dzieci zobaczyły też przejmującą instalację wideo oraz "żywe" obrazy stworzone przez bakterie, kryształy i różne procesy chemiczne. W oparciu o zdobytą wiedzę uczniowie tworzyli własne małe dzieła, rozwijali wyobraźnię i zdolności manualne. Świat sztuki abstrakcyjnej okazał się interesujący i tajemniczy.


Wycieczka do Straży Pożarnej

18 kwietnia dzieci z klasy "0" wybrały się na wycieczkę do Straży Pożarnej w naszym mieście. Dzięki życzliwości Panów Strażaków mogły z bliska obejrzeć samochody i sprzęt pożarniczy. W trakcie rozmowy ze strażakami dowiedziały się dużo o trudnej, odpowiedzialnej i niebezpiecznej pracy. Zrozumiały, że strażak pomaga nie tylko w czasie pożaru, ale bierze również udział w akcjach ratowniczych np. w czasie wypadku drogowego. Dzieci miały możliwość obserwacji zjazdu strażaków do akcji po metalowej rurze. Przekonały się jak cenna jest każda minuta, sprawność i szybkie działanie. Wielką atrakcją dla wszystkich było wejście do wozu strażackiego. Strażacy przypomnieli w jakich okolicznościach można wezwać straż pożarną, a dzieci utrwaliły numer alarmowy - 112. Z wycieczki wszyscy wrócili pełni niezapomnianych wrażeń i wspomnień.


VIII REGIONALNY KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA

12 kwietnia 2024 roku w Publicznej Szkole Podstawowej nr 21 im. ks. Jana Twardowskiego w Radomiu odbył się VIII Regionalny Konkurs Pięknego Czytania. Organizatorem konkursu było Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich Oddział w Radomiu z siedzibą w V Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi. Celem konkursu było doskonalenie umiejętności pięknego czytania, kształtowanie kultury czytelniczej oraz rozwijanie twórczych talentów. Naszą szkołę reprezentowały trzy uczennice: Adele Rdzanek z kl. IVBi, Lena Lewandowska z kl. VIAi oraz Zofia Mazurkiewicz z kl. VIIIAi. Uczestniczki pięknie zaprezentowały wybrane przez siebie fragmenty prozy z kanonu literatury pięknej. Adele Rdzanek z kl. IVBi otrzymała wyróżnienie w kategorii kl. III - IV i wzięła udział w Koncercie Laureatów 23 kwietnia 2023 roku w Bibliotece Pedagogicznej w Radomiu. Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestniczkom i dziękujemy za zaangażowanie.


Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

Dnia 5 kwietnia w świetlicy szkolnej obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Uczniowe na forum społeczności szkolnej prezentowali piękne czytanie bajek i fragmenty książek dla dzieci. Udział wzięli przedstawiciele klas: 1a - Kacprowicz Jakub, 1bi - Chertolyas Dominik i Maslo Vasylysa, 2a - Karwaszewski Michał i Skrypel Zlata, 2b - Sowa Julia i Kacprowicz Jan, 3ai - Toboła Julia i Oleksiewicz Nikola. Wszystkie dzieci spisały się doskonale. W nagrodę otrzymały : dyplomy, słodycze i drobne upominki.


V Ogólnoszkolne Dyktando "Mistrz ortografii"

4 kwietnia 2024 r. w naszej szkole odbyło się V Ogólnoszkolne Dyktando "Mistrz Ortografii 2024". W konkursie wzięli udział uczniowie kl. IV-VIII, którzy chcieli sprawdzić swoje umiejętności ortograficzne. Po sprawdzeniu wszystkich prac Jury wyłoniono Mistrzynię Ortografii 2024. Została nią Zosia Mazurkiewicz z kl. VIII ai. II i III miejsce zajęły Oliwia Mazurkiewicz z kl. VIII ai oraz Adele Rdzanek z kl. IV bi. Troje uczniów otrzymało wyróżnienia. Są to: Lena Stysiek z kl. IV bi, Mateusz Gutkowski z kl. V ai oraz Maciej Topolski z kl.VI b. Wszystkim Laureatom serdecznie gratulujemy i życzymy wytrwałości w dalszym zgłębianiu niełatwej polskiej ortografii.

Organizatorzy: Irmina Bisińska, Karolina Pawelec


Obchody światowego Dnia Świadomości Autyzmu

Dnia 3 kwietnia 2024 roku uczniowie z PSP nr 13 w Radomiu uczestniczyli w obchodach Światowego Dnia Świadomości Autyzmu Radomiu. Obchodom towarzyszyło hasło: Wspólnie dla autyzmu. Najpierw ulicami Radomia od fontann przy ulicy Żeromskiego przeszedł kolorowy marsz na Plac Corazziego. W muszli koncertowej odbyło się potem oficjalne rozpoczęcie obchodów i prezentacje poszczególnych szkół i przedszkoli. W alei głównej parku czynne były stoiska informacyjne i eksperckie oraz stoiska sensoryczne. Na uczestników czekały różne zadania, za które zbierali pieczątki, a na koniec odbierali nagrody. Było malowanie twarzy, zaplatanie warkoczyków, fotobudka i wiele innych. W tym roku ten dzień charakteryzowały kolorowe balony dlatego, że autyzm jest różnorodny. A czym jest autyzm? To zaburzenie rozwojowe związane z nieprawidłową pracą mózgu. Osoby dotknięte atyzmem mają problemy z komunikacją, postrzeganiem świata, czy prawidłowym rozumieniem relacji społecznych. My, jako społeczeństwo, musimy sobie uświadomić, iż nie jest to ani lepsze, ani gorsze spojrzenie na świat. Jest po prostu inne. Na znak integracji i solidarności z tymi osobami w niebo poszybowały kolorowe balony.


"MÓJ ZESZYT - MOJA WIZYTÓWKA"

Konkurs na najpiękniejszy zeszyt przedmiotowy w naszej szkole odbył się w marcu i był adresowany do uczniów klas IV - VI. Jury miało problem z wyborem, gdyż zeszyty naszych uczniów są prowadzone systematycznie i bardzo starannie. Kaligrafia to trudna sztuka, ale są wśród naszej społeczności tacy, którzy pięknie opanowali technikę pisania, a ich zeszyty są prawdziwymi wizytówkami.

W klasach IV - VI zwyciężyli:
1. miejsce - Aleksandra Wójcicka kl. VIAi ex aequo Lena Lewandowska kl. VIAi
2. miejsce - Lena Kędzierska kl. IVBi
WYRÓŻNIENIA:
Angelina Pokotylo kl. VIB
Sebastian Jaśkiewicz kl. IVAi
Kacper Jaśkiewicz kl. VIB
Zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe oraz dyplomy. Wszystkim serdecznie gratulujemy


MISTERIUM MĘKI PAŃSKIEJ

Dnia 26 marca 2024 roku w PSP nr 13 w Radomiu odbyło się Misterium Męki Pańskiej. Uczniowie z kl. VII ai pod kierunkiem pani Bożeny Świgoń przedstawili montaż słowno-muzyczny, w którym nawiązali do tajemnicy paschalnej Chrystusa. Przesłanie płynące z występu skłoniło wszystkich do przeżywania i odkrywania na nowo sensu cierpienia i Zmartwychwstania Pańskiego. Zebrani mogli pogłębić ducha swojej wiary i w zadumie nad własnym życiem, przygotować się do przeżywania Świąt Wielkanocnych. Oprawę muzyczną przygotowali uczniowie z klasy VIII a, pod kierunkiem pani Pauliny Świgoń-Kawińskiej. Scenariusz występu wzbogaciła także scenografia przygotowana przez panią Małgorzatę Kierzkowską i jej zespół. Uroczystość zakończyły piękne życzenia, aby blask Zmartwychwstania Pańskiego rozjaśnił nasze życie i umocnił w wierze...


DZIEŃ KOLOROWEJ SKARPETKI, CZYLI ŚWIATOWY DZIEŃ ZESPOŁU DOWNA

Dnia 21 marca obchodziliśmy Dzień Kolorowej Skarpetki, czyli Światowy Dzień Zespołu Downa. Wybór daty to nie przypadek. Nawiązuje do trzeciego dodatkowego chromosomu lub jego fragmentu w 21. parze chromosomów. Chromosom kształtem przypomina skarpetę, dlatego stała się ona symbolem Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa. W celu zwiększenia świadomości społecznej dotyczącej tej wady genetycznej tego dnia zakłada się kolorowe, zabawne skarpetki, nie do pary. Jest to znak solidarności z osobami z Zespołem Downa.
Nasza społeczność szkolna wyraziła tolerancję, zrozumienie i szacunek wobec osób z tą niepełnosprawnością, ponieważ w miniony czwartek założyła kolorowe, niepasujące do pary skarpetki. Do akcji zorganizowanej przez Samorząd Uczniowski włączyli się nie tylko uczniowie, ale również nauczyciele i pracownicy szkoły.
Wszystkim dziękujemy za zaangażowanie!


TOLERANCJA

#DzieciUcząRodziców

Podczas 6 lekcji w ramach piątej edycji ogólnopolskiej akcji edukacyjnej "Dzieci Uczą Rodziców" uczniowie z klasy 1a, 2ai, 2b, 3ai i 3bi uczyli się akceptacji i szacunku wobec różnorodności. Dowiedzieli się co to jest tolerancja i dlaczego jest ważna w społeczeństwie.


Strach ma wielkie oczy

20 marca uczniowie z klasy 1a wybrali się do muzeum Jacka Malczewskiego w Radomiu na wystawę "Strach ma wielkie oczy" oraz towarzyszące jej warsztaty pieczenia pierników. Dzieci zobaczyły bohaterów ze znanych bajek i legend np. smoka, Babę Jagę, stracha na wróble, Bazyliszka, domek na kurzej nóżce, tajemniczy las czy domek z pierników Baby Jagi. W ramach wystawy odbyły się także warsztaty pieczenia pierników. Było bardzo ciekawie i smacznie.


IDĄ ŚWIĘTA...

Okres przygotowań do świąt wielkanocnych to szczególna okazja do poznania przez dzieci tradycji świątecznych. Klasa 1a była na kreatywnych warsztatach wielkanocnych w Resursie Obywatelskiej. Podczas zajęć dzieci poznały nową technikę zdobienia- decoupage. Uczniowie ozdabiali jajka wielkanocne motywem kwiatów, kurczaków i zajączków. To bardzo pracochłonna, wymagająca wiele cierpliwości praca. Spod rąk uczniów wyszły prawdziwe cuda.


Na zajęciach świetlicowych uczniowie uczestniczyli w warsztatach wielkanocnych.Czas spędzony na lepieniu figurek rozbudził wyobraźnię i kreatywność dzieci, a powstałe ozdoby będą świetną dekoracją naszych domów podczas nadchodzących świąt.


DZIEŃ MOTYLA W ŚWIETLICY

Dnia 14 marca dzieci ze świetlicy oraz kl. 1bi świętowały Międzynarodowy Dzień Motyla . Rozwiązywały zagadki, uczestniczyły w zabawach ruchowych: Wesołe motylki, poznały wiele ciekawostek dotyczących tych pięknych i tajemniczych owadów np. Czy motyle są pożyteczne?, Co piją motyle?, Dlaczego motyle mają czułki? Dzieci w formie zabawy poznały cykl rozwoju dorosłego motyla. Wykonały piękne, kolorowe pracę plastyczne. Wystawę barwnych motyli możemy podziwiać przy świetlicy na holu IIIp. Na koniec zajęć wszystkie dzieci wykonały: Radosny taniec motyli. Zabawa była doskonała i wywołała u dzieci moc pozytywnych emocji.


DZIEŃ KOBIET W CENTRUM KREATYWNOŚCI

Z okazji Dnia Kobiet uczniowie z klasy 3ai odwiedzili Centrum Kreatywności ScienceLab. Podczas warsztatów wykonali przepiękne obrazy z mchu, sznurka, kamyczków i piasku, które emanowały pięknem natury oraz ogromną wyobraźnią młodych artystów. To niezwykłe spotkanie ze sztuką stworzyło nie tylko dzieła materialne, lecz było także okazją do integracji zespołu klasowego.


DZIEŃ OTWARTY

5 marca w naszej szkole odbył się Dzień Otwarty. Rodzice mogli zapoznać się z ofertą edukacyjną naszej placówki. Dla najmłodszych zaplanowaliśmy mnóstwo atrakcji, m.in. malowanie na folii, zabawy z chustą Klanzy, eksperymenty, lekcję języka angielskiego i niemieckiego oraz zabawy z wykorzystaniem magicznego dywanu. Dla przybyłych gości przygotowaliśmy słodki poczęstunek, a każdy z uczestników zabawy do domu wrócił z drobnym upominkiem. Dziękujemy za odwiedziny i zachęcamy do zapisywania swoich dzieci do naszej placówki.


Konkurs na zakładkę z motywem SKO

Miło nam poinformować, że laureatami konkursu na najpiękniejszą zakładkę z motywem SKO zostali:
1 miejsce: Jakub Chudziński 2ai
2 miejsce: Weronika Ziółko 2ai
3 miejsce: Jakub Kacprowicz 1ai
Gratulujemy sukcesu!


MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

Dbaj o język i mów poprawnie, ładnie, wyraźnie oraz dokładnie, bo kto nie ćwiczy często języka, ten się w mówieniu potem potyka. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to coroczne święto obchodzone 21 lutego. Zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 r. Święto ma służyć promocji języka ojczystego oraz uświadomieniu społeczeństwu, jak ważne jest prawidłowe posługiwanie się językiem ojczystym w życiu codziennym. W środę 21 lutego w obchody Dnia Języka Ojczystego włączyli się uczniowie klasy IVAi. Podczas lekcji języka polskiego poznawali tajniki wiedzy o języku polskim. Czwartoklasiści poznali dzieje polszczyzny, ciekawostki dotyczące języka polskiego. Aktywnie rozwiązywali ćwiczenia poprawnościowe, językowe oraz ortograficzne. Wzięli udział w klasowych konkursach. Uczniowie z zainteresowaniem obejrzeli prezentację multimedialną, a także rozwiązali quiz. Uczestniczyli także w zabawach z językiem. Młodzież ochoczo powtarzała rymowane wyrazy, gimnastykowała swój język i próbowała recytować "łamańce językowe". W trakcie zajęć wykorzystaliśmy dyktafon zakupiony w ramach Laboratoriów przyszłości, aby nagrać recytacje uczniów. Zróżnicowane zadania, ciekawostki dotyczące języka polskiego zaktywizowały uczniów, wszyscy świetnie się bawili. Uczniowie uświadomili sobie, że język polski jest naszym skarbem oraz symbolem narodowym i wszyscy powinniśmy o niego dbać.

Karolina Pawelec


Światowy Dzień Kota w obiektywie

Światowy Dzień Kota to międzynarodowe święto obchodzone 17 lutego. Z tej okazji w PSP 13 został ogłoszony konkurs fotograficzny pt. ,,Wszyscy mamy kota". Z nadesłanych zdjęć jury wybrało laureatów.
I miejsce: Gabrysia Prokop kl. 5b - kot Cezary
II miejsce: Maciej Topolski kl. 6b - kot Protos, Uliana Sardak kl.8ai - kot Foxi
III miejsce: Wojciech Orlikowski kl. 8ai - kot Puszek, Julia Sowa kl. 2b - kot Fredzia
Wyróżnienia: Michał Vernikouski kl. 4ai - kotka Matylda, Aleksandra Wójcika kl. 6ai - kotka Mila.
Wszystkim serdecznie gratulujemy!


POCZTA WALENTYNKOWA W NASZEJ SZKOLE

Dzień Świętego Walentego
To dzień dobry dla każdego!
W tym dniu wszyscy to wyznają,
że chcą kochać i kochają!

Uczniowie naszej szkoły pamiętali o DNIU ZAKOCHANYCH. Z tej okazji, jak co roku Samorząd Uczniowski zorganizował pocztę walentynkową. Już ósmego lutego przygotowana i pięknie ozdobiona skrzynka czekała na kartki. Każdy z uczniów naszej szkoły przez cały tydzień mógł wrzucić do skrzynki swoją walentynkę. Poczta była doskonałą okazją, aby wyznać miłość, sympatię lub po prostu przyjaźń. Pomysł cieszył się zainteresowaniem uczniów. Szkolnymi listonoszami byli uczniowie: Zofia Mazurkiewicz, Natalia Snopczyńska i Damian Grzegorzewski. Wszystkie kartki były niezwykle kolorowei  starannie przygotowane, każda z nich trafiła do adresata.

Opiekunki SU


DYSKOTEKA WALENTYNKOWA


Z okazji zbliżających się walentynek, w poniedziałek 12 lutego br. Samorząd Uczniowski zorganizował dyskotekę szkolną. Do zabawy zaproszono uczniów klas IV - VIII. Wszyscy miłośnicy tańca z wielką ochotą przybyli po południu do szkoły, by w miłej atmosferze spędzić swój wolny czas. Uczniowie mieli możliwość potańczyć przy świetnej muzyce. Członkowie Samorządu Uczniowskiego zadbali także o walentynkową dekorację, aby cała społeczność szkolna mogła się świetnie bawić. Wszystkim uczestnikom dyskoteki, w imieniu Samorządu Uczniowskiego dziękujemy za wspólną zabawę.

Opiekunki SU


9 lutego klasa 1a, 2ai oraz 2b wybrały się po raz kolejny na koncert Radomskiej Orkiestry Kameralnej, który odbył się w Sali Koncertowej Urzędu Miejskiego. Na scenie królował akordeon na którym grał radomianin Bartosz Kołsut - charyzmatyczny i wszechstronny perfekcjonista. Był to koncert walentynkowy w którym zabrzmiały takie utwory jak: tango Astora Piazzoli oraz Opale Concerto na akordeonie.


Wycieczka do muzeum

8 lutego klasa 3 bi zwiedzała wystawę pt.: "Strach ma wielkie oczy" w muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu Na ekspozycji odtworzone zostały miejsca znane dzieciom z bajek i opowieści, które wydają się być groźne i straszne. Jest tu m.in. zamek ze strasznym smokiem, domek na kurzej nóżce, tajemniczy las, w którym pojawiają się przedziwne legendarne stwory i upiory, czy owiany nimbem tajemnicy dom wiedźmy. Wystawa jest interaktywna. Jej głównym zamysłem jest opowiadanie i przypominanie historii, które budzą negatywne emocje, po to tylko, by oswajać strach poprzez włączenie dzieci do wspólnej zabawy. Dzieci mogą układać samodzielnie scenariusze i tworzyć nowe bajki. Wystawie towarzyszyły warsztaty formowania i wypiekania prawdziwych pierników z domku Baby Jagi


Uczniowie z klasy 3ai skorzystali z programu "Kulturalna szkoła na Mazowszu" odwiedzając Muzeum Sztuki Współczesnej "Elektrownia". Dzieci podziwiały dzieła malarstwa współczesnego i uczestniczyły w warsztatach kreatywnych.

DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU

#DzieciUcząRodziców

5 lekcja "Bezpieczny internauta"

Podczas lekcji w ramach piątej edycji ogólnopolskiej akcji edukacyjnej "Dzieci Uczą Rodziców" uczniowie z klasy 1a, 2ai, 2b, 3ai i 3bi poszerzyli wiedzę o zagadania związane z Internetem. Kluczowym elementem lekcji była prezentacja zagrożeń i zasad bezpieczeństwa w sieci. Uczniowie dowiedzieli się, co to jest Internet i do czego służy oraz jakich zasad trzeba przestrzegać, aby bezpiecznie z niego korzystać.


Rozstrzygnięcie szkolnego konkursu pt. "MASKA KARNAWAŁOWA"

W lutym w naszej szkole odbył się konkurs pt. ,,MASKA KARNAWAŁOWA" organizowany dla uczniów klas 0-III. Tematem prac konkursowych były maski karnawałowe wykonane dowolną techniką plastyczną. Głównymi celami konkursu było pielęgnowanie tradycji karnawałowych, rozwijanie kreatywności, wrażliwości artystycznej oraz uzdolnień dzieci. Wyłonienie zwycięzców było bardzo trudne. Jury postanowiło nagrodzić prace szczególnie pomysłowe, starannie wykonane oraz wymagające dużego wkładu samodzielnej pracy. Uroczyste rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło podczas balu karnawałowego.

Laureatami konkursu zostali:

I miejsce - Tymoteusz Turczyk kl.1b

II miejsce - Lena Socha kl.1b

III miejsce - Antoni Zębik kl.3a

Wyróżnienia: Julia Taboła kl.3a, Weronika Ziółko kl.2a, Łucja Turczyk kl.1b.

Wszystkim uczniom serdecznie dziękujemy za udział w konkursie, a laureatom gratulujemy.

Organizatorzy: Tamara Strzałkowska, Anna Kundys.

laureaci konkursu maska karnawałowa

BAL KARNAWAŁOWY

6 lutego w naszej szkole dzieci z klas 0-III uczestniczyły w balu karnawałowym. Uczniowie ubrani w kolorowe stroje bawili się znakomicie w rytmie radosnej muzyki.

bal karnawałowy
bal karnawałowy
bal karnawałowy
bal karnawałowy
bal karnawałowy
bal karnawałowy
bal karnawałowy

JASEŁKA

21 grudnia 2023 r. w naszej szkole odbyła się premiera jasełek pt. Uwierz w Boże Narodzenie. W przedstawieniu, które przygotowali uczniowie kl. 0 - VIII, zostały wykorzystane wiersze polskich poetów, w tym utwory ks. Jana Twardowskiego. Podczas spektaklu młodzi artyści zaśpiewali najpiękniejsze kolędy, wprowadzając wszystkich w magiczną i radosną atmosferę świąt Bożego Narodzenia. Dopełnieniem całości był taniec w wykonaniu uczennic klas III.

Zapraszamy do obejrzenia relacji, tutaj- na kanale youtube

uczniowie na jasełkach
uczniowie na jasełkach
uczniowie na jasełkach

Organizatorzy: Wiesława Makuch Irmina Bisińska, Bożena Świgoń, ks. Tomasz Orłowski. Katarzyna Ziomek


SZKOLNY KONKURS LEKSYKALNO-GRAMATYCZNY Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO DLA KLAS IV-VIII

W grudniu 2023 został zorganizowany Szkolny Konkurs Leksykalno-Gramatyczny z Języka Angielskiego, adresowany dla uczniów z klas IV - VIII. Główne cele konkursu to podniesienie poziomu umiejętności językowych, sprawdzenie wiedzy uczniów w zakresie ogólnej wiedzy o krajach anglojęzycznych oraz czytania ze zrozumieniem, komunikacji, słownictwa i gramatyki języka angielskiego.

Do konkursu przystąpiło łącznie 17 uczniów z klas: IV, V, VI i VII.

Dyplom laureata oraz nagrody rzeczowe otrzymali następujący uczniowie:

I miejsce - Michał Kwiatkowski - kl. Vb

II miejsce - Lena Bąk - kl. Vai

III miejsce - ( ex aequo) Kacper Gazarkiewicz - kl. Vb oraz Jakub Bochniak - kl. VIai

Gratulacje dla laureatów, a także podziękowania dla wszystkich uczestników konkursu.

p. Elżbieta Gomuła


#DzieciUcząRodziców

4 lekcja "Świąteczna opowieść".

Podczas czwartej lekcji w ramach piątej edycji ogólnopolskiej akcji edukacyjnej "Dzieci Uczą Rodziców" uczniowie z klasy 1a, 2ai, 2b, 3ai i 3bi odkryli czym jest magia świąt Bożego Narodzenia. Poznali tradycje związane ze świętami, a także zrozumieli, że Boże Narodzenie to przede wszystkim drugi człowiek, szacunek do niego i pamięć o nim


"Najpiękniejsza skarpeta bożonarodzeniowa"

prace konkusowe uczniów

Wyniki konkursu na "Najpiękniejszą skarpetę bożonarodzeniową" Do konkursu zgłoszonych zostało 16 prac. Powołane przez organizatorów jury oceniło skarpety biorąc pod uwagę kryteria konkursowe: zgodność z tematyką, samodzielność wykonania, estetyka pracy i oryginalność. Na tej podstawie wyłoniło laureatów:
I miejsce: Weronika Ziółko kl. 2a
II miejsce: Oliwia Kotkowska kl. 0a, Lena Socha kl. 1b, Jan Kacprowicz kl. 2b
III miejsce: Nelly Rdzanek kl. 0a, Michał Karwaszewski kl. 2a, Amelia Niżnik kl. 3b
Wyróżnienia: Antoni Królik 0a, Maria Łepik 0a, Filip Fijałkiewicz 0a, Antoni Wesołowski 0a, Jakub Kacprowicz 1a, Julia Kotkowska 1a, Łucja Turczyk 1b, Sofia Romaniuk 2a, Julia Taboła 3a
Serdecznie gratulujemy. Nagrody trafią do laureatów w poniedziałek, 18 grudnia 2023 r. Wystawa nagrodzonych prac znajduje się na tablicy przy sali 302 na trzecim piętrze.

Organizatorzy: Magdalena Sulich-Parzonko Jolanta Klass


WARSZATY ŚWIĄTECZNE

12 grudnia klasa 1a uczestniczyła w warsztatach świątecznych w zespole animacyjnym Madagaskar. Uczniowie ozdabiali kolorowymi pisakami, brokatami i wstążeczkami bombki w stylu eco wykonane z naturalnych materiałów. Choinka udekorowana takimi ozdobami z pewnością będzie zachwycała. Samodzielnie wykonane prace będą wspaniałą pamiątką. Uczniowie po zakończonych zajęciach otrzymali Certyfikaty Grzecznego Dziecka.


Uczniowie klasy IIai, IIb 12.12.2023r. ponownie odwiedzili Muzeum J. Malczewskiego w Radomiu. Uczestniczyli w warsztatach Eko karmniki dla ptaków. Podczas zajęć dzieci rozpoznawały ptaki występujące w Polsce, dowiedziały się o ich zwyczajach oraz o tym czym i jak je dokarmiać podczas zimy. Obejrzały również wystawę przyrodniczą "Ptaki". Wykonały karmniki z plastikowych butelek i pięknie je ozdobiły. To była bardzo interesująca lekcja ekologii.


12 grudnia klasa 3 bi uczestniczyła w warsztatach świątecznych w Muzeum Jacka Malczewskiego. Na zajęciach dzieci wykonały ozdoby choinkowe, wysłuchały pogadanki na temat obyczajów związanych ze Świętami Bożego Narodzenia. Uczniowie zwiedzili również wystawę archeologiczną.


Wyniki konkursu na najpiękniejszą ozdobę choinkową

Milo nam poinformować, że laureatami konkursu na najpiękniejszą ozdobę świąteczną zostali:
1 miejsce: Lena Socha kl.1bi oraz Maciej Pawlak kl.7ai.
2 miejsce: Maja Marszałek kl.5ai oraz Jan Kobus kl.6b.
3 miejsce: Jan Kacprowicz kl.2b oraz Piotr Szwedkowicz kl.5ai
Wyróżnienie: Aleksandra Godek kl.5ai oraz Adam Mierzyński kl.5ai.
Gratulujemy sukcesu!


LEKCJE CIEPŁA

W naszej szkole uczniowie klas czwartych uczestniczyli w "lekcji ciepła". Akcja ta jest objęta Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Radomia. Czwartoklasiści wykazali się sporą wiedzą dotyczącą ekologicznych aspektów produkcji ciepła i jego wykorzystywania, ale także pojęcia smogu czy efektu cieplarnianego czy też zasad racjonalnego korzystania z ciepła.


8.12.23r. klasa 5ai wybrała się na lekcję warsztatową do Muzeum Historii Radomia. Uczniowie zgłębili swoją wiedzę na temat dynastii Jagiellonów. Dowiedzieli się również, że miejscem zjazdów szlachty w XV i XVI w. był Radom, w którym często gościł Władysław Jagiełło, a Kazimierz Jagiellończyk spędzał wielokrotnie święta Bożego Narodzenia.


Mikołajkowy Turniej Sportowy

uczniowie klas I-III

6 grudnia 2023 roku odbył się Mikołajkowy Turniej Sportowy. Dzieci z klas I - III uczestniczyły w zabawach sportowych, gdzie miały możliwość sprawdzić swoją sprawność, szybkość i zręczność. Na początku spotkania nie zabrakło wspólnej rozgrzewki, która zachęciła wszystkich do rozgrywek mikołajkowych. Mali sportowcy rywalizowali między sobą w sześciu konkurencjach, m.in.: roznoszenie i przewożenie prezentów, skoki w workach, przeciskanie się przez komin. Przed rozpoczęciem każdej konkurencji była ona zaprezentowana przez Mikołaja.

Emocji nie brakowało, każda z drużyn miała swoich kibiców. Uczniowie klas młodszych zmierzyli się w zawodach, które miały na celu przede wszystkim dobrą zabawę, promocję zdrowego stylu życia, ale również integrację środowiska szkolnego. Śmiechu i zabawy nie było końca. Po zakończonych zmaganiach turniejowych wszyscy chętnie relaksowali się przy muzyce. Nagroda - w postaci pucharu trafiła do klasy IIIa. Sprawiła dzieciom wiele radości. Wszyscy uczniowie otrzymali słodki akcent, którym częstował Mikołaj.

Organizatorzy: Anna Moczyńska, Tamara Strzałkowska, Małgorzata Kierzkowska


Mikołajkowy konkurs matematyczno- geograficzny

6 grudnia odbył się Konkurs "Zadania Mikołaja". Uczestniczyli w nim uczniowie klas szóstych. Rozwiązywali zadania o tematyce świątecznej. Potrzebna była do tego wiedza z geografii i matematyki, którą zdobyli wcześniej na tych przedmiotach. Wykazać się również musieli z umiejętności kodowania i sterowania robotem Photon zakupionym w ramach programu Laboratoria przyszłości. Wszyscy doskonale sobie poradzili. Wygrała klasa VIai.

Organizatorzy: Anna Rudny, Ewelina Kiliańska


Uczniowie klasy I a z wychowawczynią udali się na wycieczkę do Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Radomiu. Celem wycieczki był udział w zajęciach "Bezpieczny dom" i poznanie pracy strażaków. Dzięki życzliwości Panów Strażaków uczniowie mogli z bliska obejrzeć samochody strażackie i sprzęt pożarniczy. W trakcie rozmowy ze strażakami dowiedzieli się dużo o trudnej, odpowiedzialnej i niebezpiecznej pracy. Dzieci miały możliwość obserwacji zjazdu strażaków do akcji po metalowej rurze. Przekonały się jak cenna jest każda minuta, sprawność i szybkie działanie. Z dużym zainteresowaniem uczniowie obejrzeli strój strażaka. Wielką atrakcją była możliwość przymierzania elementów stroju strażaków oraz wejście do wozów bojowych. Strażacy przypomnieli w jakich okolicznościach można wezwać straż pożarną, a dzieci utrwaliły numery alarmowe - 112 i 998. Wszystkie dzieci zgodnie przyznały, że zawód strażaka mimo swojej trudności bardzo im się podoba.


DYSKOTEKA ANDRZEJKOWA

Tradycja andrzejkowa znana jest już w Polsce 500 lat. Z tej okazji 29 listopada w naszej szkole odbyła się dyskoteka andrzejkowa dla klas IV - VIII zorganizowana przez Samorząd Uczniowski. Wszyscy miłośnicy tańca z wielką ochotą przybyli po południu do szkoły, by w miłej atmosferze spędzić swój wolny czas. Uczniowie mieli możliwość potańczyć przy świetnej muzyce. Na parkiecie nie zabrakło mistrzów tańca, którzy prezentowali swoje umiejętności. Członkowie Samorządu Uczniowskiego zadbali także o piękną dekorację, aby cała społeczność szkolna mogła się świetnie bawić.

Wszystkim uczestnikom dyskoteki, w imieniu Samorządu Uczniowskiego dziękujemy za wspólną zabawę.

Opiekunki SU


WRÓŻBY ANDRZEJKOWE Z SAMORZĄDEM UCZNIOWSKIM

Andrzejki to czas wróżb. Dawniej tradycyjnie próbowano odgadnąć termin ślubu, czy imię przyszłego męża, żony, wywróżyć przyszłość z lanego wosku czy snu. Andrzejkowe spotkania i wróżby są też wspaniałą okazją do dobrej zabawy, jednocześnie źródłem szacunku dla obrzędów ludowych oraz tradycji. Samorząd Uczniowski w środę 29 listopada br. zamienił salę nr 206 w magiczne miejsce i zaprosił do zabawy wielu uczniów naszej szkoły. Nie zabrakło ciasteczek i babeczek z wróżbami, lania wosku, obierania jabłek, losowania imion przyszłych żon i mężów, czarodziejskich kart, które przepowiadają przyszłość oraz losowania owoców. Wróżby przygotowane przez przedstawicieli samorządu i ich pomocników pozwoliły uczniom przenieść się w świat marzeń i fantazji. Dzieci z niecierpliwością czekały, aby dowiedzieć się, komu w życiu się powiedzie, jaki zawód będą wykonywać czy kto z nich będzie bogaty. Humory dopisywały, wszyscy świetnie się bawili, a przewidziana przyszłość zawsze może się spełnić.


Uczniowie kl. 2ai i 2b w ramach programu Kulturalna Szkoła na Mazowszu uczestniczyli w warsztatach Andrzejkowe wróżby i obrzędy organizowane przez Muzeum J. Malczewskiego w Radomiu. Dzieci poszerzyły swoją wiedzę na temat obrzędów związanych z katarzynkami i andrzejkami. Dużą atrakcją okazało się lanie wosku. Dzieci obejrzały również wystawę Kwiaty wiśni - Samuraje. Pani Kurator wystawy w bardzo ciekawy sposób przybliżyła kulturę Japonii i prawie 700-letnią historię samurajów.

uczniowie klasy drugiej
uczniowie klasy drugiej

Dnia 28.11. 2023 r. uczniowie klas czwartych uczestniczyli w ANDRZEJKACH NA SPORTOWO w V LO im.Romualda Traugutta w Radomiu. Po rywalizacji sportowej wszyscy zostali nagrodzeni słodkim poczęstunkiem i nagrodami rzeczowymi. Podczas zawodów odbywały się pokazy gimnastyczne, taneczne i artystyczne. Było mnóstwo pozytywnych emocji, uśmiechu i radości !!!


JESIENNE NUTKI

uczestnicy konkursu  Jesienne nutki

Dnia 22 listopada 2023r. w naszej szkole odbyła się kolejna edycja szkolnego konkursu "Jesienne nutki". Głównym celem tego konkursu było popularyzowanie piosenki jesiennej, prezentacja uzdolnień muzycznych dzieci, rozbudzenie u młodych wykonawców zamiłowania do śpiewu i muzyki. Dzieci z klas 0-3 wprowadziły nas w jesienny nastrój, prezentując swoje umiejętności artystyczno-wokalne. W swobodny i urzekający sposób wykonawcy dodali wymowny strój oraz rekwizyty, a niektórzy z nich akompaniament instrumentalny: skrzypce, dzwonki. W czasie narady jury, uczniowie klasy 2b pod opieką p. Elżbiety Gniewek zaprezentowali układ taneczny do piosenki "Jesień pędzlem malowała". Zachęcili także wszystkich do wspólnej zabawy. Uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni słodkościami. Laureaci otrzymali nagrody książkowe i drobne upominki.

Po burzliwej naradzie jury przyznało: 4 nagrody główne, 3 wyróżnienia oraz 2 nagrody uznania.
I miejsce - Jan Kacprowicz kl. 2b
II miejsce - Anna Król kl. 2b
akompaniament Nel Sosnowska kl. 2b
III miejsce- Julia Tabola kl. 3ai
Wyróżnienie: Weronika Ziółko kl. 2ai, Oliwia Kotkowska kl. 0a,
Milana Lomonosova kl. 1bi
Nagroda uznania: Vasylysa Maslo kl.1bi, Kacper Poneta kl. 2b
Gratulujemy !!!

Organizatorzy: Małgorzata Kierzkowska i Bożena Heba


TYDZIEŃ TEMATYCZNY W NASZEJ SZKOLE

W minionym tygodniu w naszej szkole odbył się Tydzień Tematyczny zorganizowany przez Samorząd Uczniowski. Było całkiem zabawnie. Każdego dnia uczniowie zaskakiwali nas swoimi pomysłami. Był Dzień eleganta, Dzień postaci literackiej lub bajkowej, Dzień w piżamie, Dzień kolorowego stroju czy Dzień w okularach i nakryciu głowy. Wśród naszych szkolnych postaci literackich i bajkowych można było spotkać między innymi: Barbie, Minionki, jednorożca, biedronkę, kowboja, Daphne i Velmę ze Scooby Doo, Doris ze Shreka, Sticha, Man in Black, Wednesday, Batmana, myszkę, księżniczkę, Doktor Tośkę, Supermana czy Homera Simpsona.


DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI I POZDROWIEŃ

21 listopada społeczność szkolna obchodziła Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, którego celem jest promocja życzliwości i zachęcanie do czynienia dobra na różnych płaszczyznach. Z tej okazji na szkolnym holu stanęła tablica,gdzie na przygotowanie karteczkach każdy mógł napisać coś miłego, swoje dobre, pozytywne życzenia, myśli skierowane do innego ucznia koleżanki/kolegi z klasy lub nauczyciela. Tablica bardzo szybko zapełniła się miłymi życzeniami.

Pamiętajmy, że bycie życzliwym i uprzejmym nic nie kosztuje, a sprawia wiele radości i uśmiechu nie tylko nam, ale i osobom przebywającym w naszym towarzystwie. Bądźmy życzliwi na co dzień !

Samorząd Uczniowski


DZIEŃ PRAW DZIECKA

20 listopada 1989 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych z inicjatywy Polski przyjęła konwencję, która gwarantuje wszystkim dzieciom na świecie ich prawa. "Konwencja o prawach dziecka" ma za zadanie chronić dzieci i wspierać je w prawidłowym rozwoju. Z tej okazji uczniowie klasy VI ai przygotowali krótkie wystąpienie dla klasy III bi. Następnie dzieci z obydwu klas, wspólnie uczestniczyły w zajęciach o tej ważnej tematyce.

uczniowie klasy szóstej

Anna Rudny, Ewelina Kiliańska


ŚLADAMI ALKA, RUDEGO I ZOŚKI

W listopadzie uczniowie klasy 8Ai wzięli udział w wycieczce - śladami bohaterów "Kamieni na szaniec". Przybliżyła ona uczestnikom zarówno najważniejsze wydarzenia z życia Alka, Rudego i Zośki, jak również obraz życia w okupowanej Warszawie. Podczas spaceru ósmoklasiści zobaczyli miejsca opisywane przez autora książki oraz przypomnieli sobie, co i gdzie się wydarzyło. Zwiedzając Cmentarz Powązki Wojskowe, kwaterę Białych Brzozowych Krzyży, dowiedzieli się, dlaczego właśnie takie krzyże stoją na grobach harcerzy. Chwilą ciszy uczniowie oddali Im cześć. Spacer po cmentarzu zakończył się pod pomnikiem Gloria Victis - Chwała Zwyciężonym - aby uczcić pamięć wszystkich walczących o Polskę i Warszawę w czasach zarówno okupacji niemieckiej, jak i Powstania Warszawskiego. Następnie uczestnicy udali się do Muzeum Więzienia Pawiak, gdzie przetrzymywany był Rudy. Uczniowie mogli tam zobaczyć pierwsze wydanie "Kamieni na szaniec" z 1943 roku, a także zrekonstruowany niemal w całości korytarz więzienny oddziału VII oraz wiernie odtworzone cele, m.in. celę kwarantanny i celę śmierci. Uzupełnienie wystawy stanowił duży wybór ikonografii, prasy, wydawnictw konspiracyjnych, plakatów, obwieszczeń władz okupacyjnych, map i szkiców oraz powstałych w więzieniu pamiątek, wierszy i rysunków. Przed Muzeum uczestnicy obejrzeli pomnik Drzewa Pawiackiego - kopię słynnego wiązu, na którym rodziny ofiar od 1945 roku umieszczały tabliczki epitafijne. Później ósmoklasiści zwiedzili miejsca związane z lekturą oraz akcjami Małego Sabotażu. Odwiedzili Plac Unii Lubelskiej, gdzie stał Pomnik Lotnika, Krakowskie Przedmieście z Pomnikiem Mikołaja Kopernika, a także pl. Piłsudskiego z Grobem Nieznanego Żołnierza. Spacer śladami akcji pod kryptonimem Meksyk II, czyli Akcji pod Arsenałem przywołał w pamięci odbicie Rudego z rąk Niemców. Kolejnym odwiedzonym miejscem była dawna siedziba Gestapo, mieszcząca się na al. Szucha - Mauzoleum Walki i Męczeństwa 1939 - 1945, gdzie przesłuchiwany był Rudy. Ostatnim etapem wycieczki było Liceum im. Stefana Batorego, do którego uczęszczali bohaterowie lektury, a także wybitny polski poeta Krzysztof Kamil Baczyński. Wycieczka wywarła na uczniach olbrzymie wrażenie. Realia życia pokolenia Alka, Rudego i Zośki w ogarniętej wojną Warszawie młodzież znała do tej pory jedynie z kart powieści Aleksandra Kamińskiego oraz lekcji języka polskiego. Wizyty w muzeach pozwoliły im odczuć na własnej skórze grozę tych strasznych czasów. Była to niesamowita lekcja historii.

Karolina Pawelec, Edyta Rejmer


Uczniowie klasy 1bi wybrali się na wycieczkę do Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Radomiu. Wszyscy przypomnieli sobie zasady bezpiecznego zachowania w sytuacjach zagrożenia, a także dowiedzieli się jak ciężka i odpowiedzialna jest praca strażaka.


Polska w liczbach

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości uczniowie klas VI- VIII uczestniczyli w konkursie "Polska w liczbach". Konkurs ten był okazją na przypomnienie wiadomości z różnych dziedzin geografii, matematyki, historii, związanych z naszą ojczyzną. W konkursie pierwsze miejsce zajęła klasa VIIIB.

Anna Rudny, Ewelina Kiliańska


11 listopada- Narodowe Święto Niepodległości

10 listopada w naszej szkole obchodziliśmy 105 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W celu upamiętnienia tego wydarzenia uczniowie uczestniczyli w uroczystej akademii. która wprowadziła wszystkich w nastrój trudnych dni niewoli i przybliżyła ducha narodu, podczas walk o niepodległość. Na koniec akademii, o godzinie 11:11, włcązając się do akcji "Szkoła do hymnu", społeczność uczniowska wspólnie odśpiewała hymn narodowy.


Mistrzostwa Radomia w Unihokeju Dzieci

Uczniowie z klas szóstych i piątych wzięli udział w Mistrzostwach Radomia w Unihokeju Dzieci.Chłopcy dzielnie walczyli i w Finale uplasowali się na czwartym miejscu !!!


#DzieciUcząRodziców- "Niezwykła podróż"

Klasy 1a, 2ai, 2b, 3ai i 3bi brały udział w lekcji "Niezwykła podróż" w ramach 5 edycji ogólnopolskiej akcji edukacyjnej "Dzieci uczą Rodziców". Lekcja odbyła się w rocznicę odkrycia Ameryki przez Krzysztofa Kolumba. W październiku 1492 roku żeglarz wypłynął z Hiszpanii i przez ocean dopłynął do małych wysepek nieopodal kontynentu amerykańskiego. Uczniowie wzorem Kolumba wyruszyli w niezwykłą podróż dookoła świata. Dowiedzieli się, czym są kontynenty i oceany i ile ich jest. Nieco bliżej poznali kilka państw i zwierzęta tam żyjące. Na zakończenie dzieci wykonały zadania polegające na wyszukaniu i pokolorowaniu kontynentów oraz zwierząt według wzoru.


W październiku uczniowie klas VI ai oraz VI b wzięli udział w warsztatach "Od ziarenka do bochenka". Podczas zajęć poznali proces obróbki ziarna od momentu zasiewu do produktu końcowego, jakim jest chleb. Następnie każdy własnoręcznie uformował bułkę, którą po upieczeniu mógł zejść. Warsztaty odbyły się w Muzeum Wsi Radomskiej w ramach projektu #Kulturalna Szkoła na Mazowszu.


SZKOŁA PAMIĘTA

"Szkoła pamięta" to akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki. Odbywa się w okresie, w którym wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii - tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób inicjatywa nawiązuje do polskiej tradycji świąt zadusznych. Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.

Nasza szkoła, jak co roku, wzięła udział w tej akcji. Uczniowie i nauczyciele odwiedzili lokalne miejsca pamięci, porządkowali opuszczone mogiły, przygotowali tablice informacyjne na temat zwyczajów i tradycji zadusznych, a także osób związanych z naszym regionem.


"BEZPIECZNE DROGI RADOMIA"

W piątek 20.10.2023r. odbył się XXV Turniej Wiedzy o Bezpieczeństwie Ruchu Drogowego "BEZPIECZNE DROGI RADOMIA"organizowany przez Młodzieżowy Dom Kultury w Radomiu. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy 6b: Maciej Kilian, Szymon Kilian oraz Nikodem Arczewski. Tematyka konkursu obejmowała zagadnienia związane ze znajomością przepisów ruchu drogowego na poziomie uzyskania karty rowerowej oraz podstawy udzielania I pomocy przedlekarskiej - (test pisemny), praktycznych zasad poruszania się na rowerze (jazda po rowerowym torze przeszkód). Gratulujemy zdobycia wyróżnienia i życzymy dalszych sukcesów!


Międzynarodowy Dzień Warzyw i Owoców

Dnia 20 października w świetlicy obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Warzyw i Owoców. Celem obchodów tego święta było: zapoznanie dzieci z wartościami odżywczymi warzyw i owoców oraz zachęcenie dzieci do codziennego ich spożywania. Uczniowie rozwiązywali zagadki o warzywach i owocach, wykorzystując sprzęt zakupiony w ramach Laboratorium Przyszłości. Dodatkowo wysłuchali wiersza "Witaminowe abecadło" oraz wykonali prace plastyczne związane z tematem. Wszystkie dzieci pracowały bardzo aktywnie i z ogromnym zaangażowaniem.

uczniowie z photonem

TYDZIEŃ KODOWANIA

EU Code Week, czyli Europejski Tydzień Kodowania, to oddolna inicjatywa promująca programowanie i umiejętności cyfrowe wśród uczestników w ciekawy i interesujący sposób. W naszej szkole uczniowie na lekcji geografii mieli za zadane odkodować zaszyfrowane rzeki Polski. Udało się, choć wymagało to skupienia się. Na dodatkowych zajęciach Młodzi Odkrywcy Nowych Technologii również zajmowali się kodowaniem używając sprzętu zakupionego w ramach programu Laboratoria Przyszłości.


ŚLUBOWANIE KLAS PIERWSZYCH

ślubowanie uczniów

W dniu 19.10.2023 dzieci z klas pierwszych zostały przyjęte przez panie dyrektor M. Filipiak i M. Rdzanek w poczet uczniów naszej szkoły. W tej wyjątkowej chwili towarzyszyli pierwszakom wychowawcy: klasie Ia - p. B. Heba , klasie Ibi - p. J. Chrzanowska i nauczyciel współorganizujący- p. M. Bartel, rodzice oraz koledzy ze starszych klas. Pierwszoklasiści ślubowali być dobrymi Polakami, uczniami i kolegami. Otrzymali pamiątkowe Dyplomy i upominki oraz życzenia wielu sukcesów edukacyjnych na drodze do klasy ósmej.

Zapraszamy do obejrzenia skrótu z uroczystości : tutaj- na kanale youtube

klasa1a
klasa1bi

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

występ uczniów na akademii

Dnia 12 października 2023 r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Program artystyczny przedstawiony przez klasę VIIIAi był podziękowaniem dla nauczycieli, wychowawców oraz wszystkich pracowników szkoły za trud wkładany w edukację i wychowanie młodzieży. Tym razem uczniowie wcielili się w rolę nauczycieli i w zabawny sposób przedstawili sceny prosto z pokoju nauczycielskiego. Nie zabrakło utworów muzycznych i pięknych wierszy. Na koniec zebrani obejrzeli filmik pt. "Prawdziwe życie szkolne" ukazujący sceny z życia uczniowskiego. Oprócz prezentowanych zabawnych sytuacji nie zabrakło również treści, które skłaniały słuchaczy do chwili zastanowienia i refleksji w pełnieniu powierzonej pedagogom misji. Następnie członkowie Samorządu Uczniowskiego wręczyli kwiaty wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły życząc im zdrowia, uśmiechu na co dzień, satysfakcji z pracy, spełnienia marzeń i pogody ducha. Po części artystycznej pani dyrektor Małgorzata Filipiak podziękowała wszystkim pracownikom szkoły za codzienne zaangażowanie, życzliwość, serdeczność i wręczyła nagrody wyróżnionym nauczycielom.

Opracowanie scenariusza: Edyta Rejmer i Karolina Pawelec


"Innowacyjna historia - nowoczesne technologie w służbie edukacji"

Nasza szkoła wzięła udział w projekcie edukacyjnym "Innowacyjna historia - nowoczesne technologie w służbie edukacji" realizowanym pod patronatem Ministerstwa Edukacji i Nauki. "Innowacyjna historia" to przedsięwzięcie Ministra Edukacji i Nauki, którego celem jest: -prezentacja możliwości wykorzystania nowych technologii, w szczególności VR, w prowadzeniu zajęć lekcyjnych, -rozwijanie kompetencji cyfrowych uczniów, które zwiększają ich szanse na przyszłym rynku pracy, -wprowadzenie nauczycieli w technologię wirtualnej rzeczywistości i zaprezentowanie jej jako efektywnego narzędzia edukacyjnego -wzrost zainteresowania uczniów zagadnieniami związanymi z historią Polski - dzięki atrakcyjnej i innowacyjnej formie prezentacji treści nauczania. Dzięki wykorzystaniu najnowszej technologii wirtualnej rzeczywistości nasi uczniowie wzięli udział w lekcji historii, która odbyła się w technologii VR (ang. Virtual Reality). Podczas pokazu młodzież brała udział w projekcji dwóch filmów prezentujących wydarzenia z historii Polski - Powstanie Warszawskie oraz Bitwę Warszawską 1920. Oba seanse zrealizowane były w technologii wirtualnej rzeczywistości dzięki czemu uczniowie mieli poczucie osobistego uczestnictwa w oglądanym wydarzeniu.


DZIEŃ CHŁOPAKA W NASZEJ SZKOLE!

Dzień Chłopaka jest nowym, nieoficjalnym świętem obchodzonym w Polsce 30 września. Członkinie Samorządu Uczniowskiego w naszej szkole nie zapomniały o swoich kolegach zarówno tych młodszych, jak i starszych. Dziewczyny przygotowały wiele atrakcji dla swoich kolegów. Konkursy, wyzwania, pytania czy językowe łamigłówki oraz rozpoznawanie marek samochodów to tylko część zadań, które czekały tego dnia na naszych "panów". Okazało się, że w naszej szkole jest wielu chłopców zasługujących na miano "Superchłopaka". Uczestnicy zabaw otrzymali nagrody i dyplomy. Niespodzianki i życzenia bardzo się podobały i wszyscy obdarowani serdecznie dziękowali. Wszystkim chłopakom składamy jeszcze raz serdeczne życzenia z okazji ich święta.

Opiekunki Samorządu Uczniowskiego: p. K. Pawelec, p.E. Rejmer


Dzień Drzewa

10 października obchodzony jest Światowy Dzień Drzewa. Pomysłodawcą był amerykański przyrodnik Juliusz Sterling Morton. W 1872 roku po raz pierwszy zachęcił on swoich rodaków do sadzenia drzew. Święto to trafiło do Europy w 1951 roku, natomiast w Polsce obchodzone jest od kilku lat. Akcja ma w swoich założeniach służyć ochronie drzew i popularyzacji ich znaczenia w biosferze oraz podnosić świadomość ekologiczną społeczeństwa w zakresie ochrony środowiska i zmian klimatu na Ziemi. My też przyłączyliśmy się do akcji. Uczniowie klasy 1a i 5ai z wychowawcami zasadzili sadzonkę sosny pozyskaną z Lasów Państwowych.


Wycieczkowo...

27 września uczniowie klas Vai, VI ai oraz VI b pojechali na wycieczkę w Góry Świętokrzyskie. Zwiedzili tam klasztor na Świętym Krzyżu, zamek w Chęcinach oraz jaskinię Raj. Wycieczka została zorganizowana z okazji Dnia Chłopaka.


We wrześniu uczniowie klas VI ai oraz VI b wzięli udział w wycieczce pod hasłem "Poznaj swoje miasto!". Wycieczka została zorganizowana przez Lokalną Organizację Turystyczną Ziemi Radomskiej. Poniżej znajduje się relacja ucznia klVI b - Maćka Topolskigo.

25 września 2023 r. wybraliśmy się całą klasą na wycieczkę po Radomiu. Wycieczka została zorganizowana przez Lokalną Organizację Turystyczną Ziemi Radomskiej. Wspólne wyjście było nauką o zabytkach i historii naszego miasta. Zgodnie z planem dotarliśmy na miejsce, w którym czekała na nas pani przewodniczka. Najpierw wysłuchaliśmy, gdzie i w jakim celu się udamy, następnie poszliśmy na rynek. Tu popatrzyliśmy na budynek ratusza. Pani przewodniczka powiedziała nam, że pierwotny ratusz zbudowano w 2. połowie XIV wieku w stylu gotyckim, jednak nie zachował się on do dziś. Na jednej z kamienic, znajdujących się przy ul. Rwańskiej, pani pokazała nam pozostałości zegara słonecznego, który został wykonany w 1955 roku, niestety farby wykorzystane do malowania tarczy zegara okazały się nietrwałe. Po rozmowie i zadawanych pytaniach wyruszyliśmy do Kamienicy Starościńskiej, gdzie oglądaliśmy film o historii Radomia, a potem obejrzeliśmy eksponaty pochodzące z wykopalisk archeologów. Były to głównie przedmioty codziennego użytku i ich fragmenty. W drodze do centrum zatrzymaliśmy się, by zobaczyć makietę Zamku Królewskiego. Tu dowiedzieliśmy się, że w zamku tym mieszkał król Kazimierz Jagiellończyk. Następnie zatrzymaliśmy się przed kościołem oo. bernardynów - jednym z najcenniejszych i najstarszych zabytków naszego miasta . Potem poszliśmy na pl. Konstytucji 3-go Maja, gdzie "spotkaliśmy się" z Witoldem Gombrowiczem. Usiedliśmy koło niego i spróbowaliśmy zagrać z nim w szachy. Kilkadziesiąt metrów dalej, przy kawiarnianym stoliku, siedział słynny filozof Leszek Kołakowski - z urodzenia radomianin. Oczywiście były to pomniki wybitnych Polaków związanych z naszym miastem. Pani przewodniczka powiedziała, że są one jednymi z najnowszych w Radomiu.

Zwiedzanie zakończyliśmy ok. godz. 11:20 . Do szkoły wróciliśmy zadowoleni, mając bogatszą wiedzę o Radomiu niż wcześniej. Każdy z nas otrzymał też grę terenową - Pakiet Radomskiego Turysty Miejskiego.


Klasa 3bi odwiedziła 2 października Ranczo Rajec z alpakami. Podczas wycieczki kształcona była empatia względem zwierząt, stymulowanie rozwoju ruchowego i zmysłów.

uczniowie z aparatem przy alpakach

W piątek 29.09.2023r. uczniowie klasy 5b oraz 7bi pojechali do Muzeum Wsi Radomskiej na ognisko integracyjne z okazji Dnia Chłopaka. Pogoda sprzyjała, humory dopisały i zabawa była przednia. Wszyscy uczniowie wrócili zadowoleni i czekają na kolejne klasowe wyjście. Te radosne chwile zostały utrwalone aparatem i kamerą z programu Laboratoria przyszłości.

uczniowie z aparatem i kamerą

28.09.2023 roku klasa IVai udała się na wycieczkę do manufaktury słodyczy. Podczas tego wydarzenia dzieci wykorzystały aparat fotograficzny i kamerę w celu utrwalenia umiejętności korzystania z w/w sprzętu do dokumentowania wydarzeń klasowych.

uczeń z aparatem-Laboratoria Przyszlości

27 września uczniowie z klasy 7 ai pod opieką p.Bożeny Świgoń i p.Małgorzaty Kierzkowskiej wyruszyli na wycieczkę do Muzeum Wsi Radomskiej z okazji Dnia Chłopaka. Najpierw zwiedzali zabytki, słuchali prawdziwych opowieści o tym jak dawniej żyło się na wsi. Po lekcji muzealnej miło spędzili czas przy swojskim ognisku, piekliśmy kiełbaski, a zabawa była przednia!


Sprawiedliwi wśród Narodów Świata

 uczestnicy akademii

20 września w naszej szkole odbył się uroczysty apel pod hasłem Sprawiedliwi wśród Narodów Świata, przybliżający sylwetki Wiktorii i Józefa Ulmów, którzy podczas II wojny światowej ratowali Żydów. W montażu słowno-muzycznym, przygotowanym przez uczniów klas 6 b i 7 ai, przedstawiono tragiczne losy Wiktorii i Józefa, którzy za pomoc ośmiorgu Żydom zostali rozstrzelani przez faszystów wraz z sześciorgiem swoich dzieci. Śmierć ponieśli także ukrywani ludzie. Apel był też okazją do rozmowy o Holokauście i przedstawienia postaw Polaków, pomagających w tych trudnych czasach obywatelom pochodzenia żydowskiego. Uczniowie przypomnieli sobie m.in. sylwetki W.Bartoszewskiego, I. Sendlerowej, J. Korczaka, J. Karskiego, czy A. Kamińskiego. Podczas uroczystości wykonawcy recytowali wiersze poetów polskich oraz poetów żydowskich, wysłuchano utworów K. K. Baczyńskiego, O.Mandelsztama, W. Broniewskiego, T. Różewicza, A. Osieckiej, J. Koźmińskiego i W. Bartoszewskiego. Uroczystość uświetnili swoją obecnością zaproszeni goście: Wiceprezydent Miasta Radomia - Pani Katarzyna Kalinowska oraz Dyrektor Wydziału Katechetycznego - ks. dr Jarosław Zieliński, którzy po zakończeniu apelu zabrali głos, dziękując dzieciom za piękny przekaz. Uroczystości towarzyszyła wystawa wykonana przez uczniów klas 6 ai, 6 b, do której portrety namalowała uczennica klasy 7 ai- Wiktoria Pyszczak.

Organizatorzy : B. Świgoń, M. Kierzkowska, ks. T. Orłowski, W. Makuch, I. Bisińska.

Zapraszamy do obejrzenia skrótu akademii : tutaj- na kanale youtube


Dzień Kropki

15 września w świetlicy obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki. Celem tego wydarzenia było: rozwijanie pomysłowości, kreatywnego myślenia , zintegrowanie grupy oraz uświadomienie, że kropka towarzyszy nam w codziennym życiu. Dzieci obejrzały film "Kropka", były też zawody sportowe oraz działania plastyczno-techniczne. Wszyscy uczniowie wykazali się dużą kreatywnością i z chęcią uczestniczyli w zajęciach, podczas których wykorzystali sprzęt zakupiony w ramach Laboratorium Przyszłości.


ÓSMOKLASIŚCI NA WYSTAWIE RADOM EXPO 2023

W piątek 8 września 2023 roku klasy 8Ai i 8B wraz z wychowawczyniami: p. A. Wiszniewską, p. K. Pawelec i p. E. Rejmer udały się do Radomskiego Centrum Sportu na wystawę Radom Expo 2023 organizowaną przez Gminę Miasta Radomia. Wystawa branżowa dotyczyła przemysłu budowlanego, handlowego oraz motoryzacyjnego. Na radomskiej hali zebrało się sześćdziesięciu wystawców z różnych branż. W programie przewidziano liczne animacje, bezpłatne porady, konsultacje oraz konkursy. Radom Expo 2023 było nie tylko prezentacją dorobku radomskich firm, ale także okazją do pokazania oferty szkół ponadpodstawowych kształcących w kierunkach technicznych, takich jak: Zespół Szkół Technicznych i Hotelarskich w Radomiu, Zespół Szkół Ekonomicznych w Radomiu, Zespół Szkół Drzewnych i Leśnych w Garbatce - Letnisku, Zespół Szkół Samochodowych w Radomiu, Zespół Szkół Zawodowych im. mjr. H. Dobrzańskiego "Hubala" w Radomiu. Ósmoklasiści zapoznali się z ofertą szkół technicznych oraz wyższych. Niniejsza wystawa miała pomóc uczniom w wyborze szkoły średniej oraz zawodu wykonywanego w przyszłości.


Zmieniamy się dla Was !

Dzięki Waszemu wsparciu w postaci udziału w licznych kiermaszach organizowanych w ubiegłym roku, udało nam się zakupić nowe ławki korytarzowe , które ustawiliśmy na holu na trzecim piętrze. Dziękujemy również Radzie Rodziców za sfinansowanie dodatkowej ławki z funduszy składkowych. Razem możemy więcej ! Zachęcamy do wspierania kolejnych kiermaszy, które będziemy dla Was organizować również w tym roku oraz dokonywania wpłat na Komitet Rodzicielski.


Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego

Witamy serdecznie wszystkich uczniów w nowym roku szkolnym 2023/2024. Życzymy bardzo dobrych wyników w nauce i mnóstwa sukcesów!