Strona główna Aktualności Informacje o konkursach Konkursy Szczęśliwa 13 Archiwum O Patronie Z Kroniki Pracownicy Rada Rodziców Oferta Szkoły Organizacje Nasi Absolwenci Innowacje i projekty Zielona Szkoła Deklaracja dostępności Laboratoria przyszłości Porady dla rodziców
   i opiekunów

BIP

Napisz do nas

A K T U A L N O Ś C I

Laboratoria Przyszłości w naszej szkole

Nasza szkoła uczesniczy w programie Laboraroria Przyszłości. O realizacji tego przedsięwzięcia można przeczytać tutaj w zakładce Laboratoria przyszłości.

Zachęcamy do śledzenia Facebooka szkoły, gdzie umieszczamy nasze działania


Sprawiedliwi wśród Narodów Świata

 uczestnicy akademii

20 września w naszej szkole odbył się uroczysty apel pod hasłem Sprawiedliwi wśród Narodów Świata, przybliżający sylwetki Wiktorii i Józefa Ulmów, którzy podczas II wojny światowej ratowali Żydów. W montażu słowno-muzycznym, przygotowanym przez uczniów klas 6 b i 7 ai, przedstawiono tragiczne losy Wiktorii i Józefa, którzy za pomoc ośmiorgu Żydom zostali rozstrzelani przez faszystów wraz z sześciorgiem swoich dzieci. Śmierć ponieśli także ukrywani ludzie. Apel był też okazją do rozmowy o Holokauście i przedstawienia postaw Polaków, pomagających w tych trudnych czasach obywatelom pochodzenia żydowskiego. Uczniowie przypomnieli sobie m.in. sylwetki W.Bartoszewskiego, I. Sendlerowej, J. Korczaka, J. Karskiego, czy A. Kamińskiego. Podczas uroczystości wykonawcy recytowali wiersze poetów polskich oraz poetów żydowskich, wysłuchano utworów K. K. Baczyńskiego, O.Mandelsztama, W. Broniewskiego, T. Różewicza, A. Osieckiej, J. Koźmińskiego i W. Bartoszewskiego. Uroczystość uświetnili swoją obecnością zaproszeni goście: Wiceprezydent Miasta Radomia - Pani Katarzyna Kalinowska oraz Dyrektor Wydziału Katechetycznego - ks. dr Jarosław Zieliński, którzy po zakończeniu apelu zabrali głos, dziękując dzieciom za piękny przekaz. Uroczystości towarzyszyła wystawa wykonana przez uczniów klas 6 ai, 6 b, do której portrety namalowała uczennica klasy 7 ai- Wiktoria Pyszczak.

Organizatorzy : B. Świgoń, M. Kierzkowska, ks. T. Orłowski, W. Makuch, I. Bisińska.

Zapraszamy do obejrzenia skrótu akademii : tutaj- na kanale youtube


Dzień Kropki

15 września w świetlicy obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki. Celem tego wydarzenia było: rozwijanie pomysłowości, kreatywnego myślenia , zintegrowanie grupy oraz uświadomienie, że kropka towarzyszy nam w codziennym życiu. Dzieci obejrzały film "Kropka", były też zawody sportowe oraz działania plastyczno-techniczne. Wszyscy uczniowie wykazali się dużą kreatywnością i z chęcią uczestniczyli w zajęciach, podczas których wykorzystali sprzęt zakupiony w ramach Laboratorium Przyszłości.


ÓSMOKLASIŚCI NA WYSTAWIE RADOM EXPO 2023

W piątek 8 września 2023 roku klasy 8Ai i 8B wraz z wychowawczyniami: p. A. Wiszniewską, p. K. Pawelec i p. E. Rejmer udały się do Radomskiego Centrum Sportu na wystawę Radom Expo 2023 organizowaną przez Gminę Miasta Radomia. Wystawa branżowa dotyczyła przemysłu budowlanego, handlowego oraz motoryzacyjnego. Na radomskiej hali zebrało się sześćdziesięciu wystawców z różnych branż. W programie przewidziano liczne animacje, bezpłatne porady, konsultacje oraz konkursy. Radom Expo 2023 było nie tylko prezentacją dorobku radomskich firm, ale także okazją do pokazania oferty szkół ponadpodstawowych kształcących w kierunkach technicznych, takich jak: Zespół Szkół Technicznych i Hotelarskich w Radomiu, Zespół Szkół Ekonomicznych w Radomiu, Zespół Szkół Drzewnych i Leśnych w Garbatce - Letnisku, Zespół Szkół Samochodowych w Radomiu, Zespół Szkół Zawodowych im. mjr. H. Dobrzańskiego "Hubala" w Radomiu. Ósmoklasiści zapoznali się z ofertą szkół technicznych oraz wyższych. Niniejsza wystawa miała pomóc uczniom w wyborze szkoły średniej oraz zawodu wykonywanego w przyszłości.


Zmieniamy się dla Was !

Dzięki Waszemu wsparciu w postaci udziału w licznych kiermaszach organizowanych w ubiegłym roku, udało nam się zakupić nowe ławki korytarzowe , które ustawiliśmy na holu na trzecim piętrze. Dziękujemy również Radzie Rodziców za sfinansowanie dodatkowej ławki z funduszy składkowych. Razem możemy więcej ! Zachęcamy do wspierania kolejnych kiermaszy, które będziemy dla Was organizować również w tym roku oraz dokonywania wpłat na Komitet Rodzicielski.


Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego

Witamy serdecznie wszystkich uczniów w nowym roku szkolnym 2023/2024. Życzymy bardzo dobrych wyników w nauce i mnóstwa sukcesów!DZIEŃ PRZYJACIELA

Dnia 13 czerwca w świetlicy obchodziliśmy Dzień Przyjaciela. Celem tego święta było umacnianie więzi pomiędzy dziećmi oraz uświadomienie, jakim drugi człowiek może być oparciem w różnych sytuacjach. Odbyła się rozmowa kierowana nauczyciela z uczniami na temat: Przyjaźń i cechy dobrego przyjaciela. Dzieci wykonały sylwety postaci na których wypisały, jakie cechy powinien mieć przyjaciel. Pracowały chętnie i z dużym zaangażowaniem. Podczas zajęć wykorzystano zakupiony sprzęt w ramach LaboratoriumPrzyszłości.


WYCIECZKA DO PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ

6.06.23 r. klasa 2bi wybrała się na wycieczkę do Państwowej Straży Pożarnej w Radomiu. Celem wizyty była edukacja na temat bezpiecznego zachowania w sytuacjach zagrożenia. Dużo radości sprawił dzieciom pokaz umundurowania oraz narzędzi i urządzeń wykorzystywanych w pracy strażaka. Wielką atrakcją była możliwość przymierzenia prawdziwego hełmu, odzieży strażackiej i możliwość pobytu w wozie strażackim. W "Bezpiecznym domu" dzieci mogły zobaczyć jak rozprzestrzenia się dym w warunkach pożaru, jak działają czujki dymu . Strażak wytłumaczył dzieciom, jak ustrzec się zatrucia tlenkiem węgla (czadem), jak należy dbać o właściwą wentylację pomieszczeń. Podczas zajęć uczniowie przećwiczyli ewakuację z miejsca objętego dużym zadymieniem.

Dzieci z Oddziału Przedszkolnego również brały udział w zajęciach edukacyjnych PSP "Bezpieczny dom". Dowiedziały się, jak dbać o bezpieczeństwo w domu oraz na czym polega praca strażaka.


KONCERT "ZAKOŃCZENIE SEZONU"

2 czerwca odbył się ostatni koncert Radomskiej Orkiestry Kameralnej czyli "Zakończenie sezonu". Na scenie stanęły dwa fortepiany Revie Piano Duo oraz flecistka z Radomia S.Kocyk. Uczniowie z wielkim zaciekawieniem słuchali muzyki Mozarta i Bacha . Na zakończenie każde dziecko dostało cukierka z okazji Dnia Dziecka. Czekamy teraz na rozpoczęcie sezonu we wrześniu.


SPARTAKIADA UCZNIÓW KLAS 0-III

1 czerwca w naszej szkole odbyła się SPARTAKIADA UCZNIÓW KLAS 0-III O PUCHAR DYREKTORA SZKOŁY. Przedstawiciele klas rywalizowali w wybranych konkurencjach sportowych, przy entuzjastycznym dopingu kolegów. Po intensywnej rywalizacji zwycięzcy na poziomie klas otrzymali od Pani Dyrektor Małgorzaty Filipiak puchary, a wszystkie drużyny dyplomy. Ten radosny dzień dopełniły życzenia z okazji Dnia Dziecka.

Organizatorzy: Jolanta Chrzanowska, Barbara Zych, Małgorzata Bartel, Monika Kowalczyk.

 uczniowie stoją na boisku

31 maja nasza szkoła brała udział w Integracyjnym Festynie Środowiskowym zorganizowanym przez Centrum Aktywności Lokalnej dla dzielnicy Śródmieście. Impreza odbyła się w Parku Kościuszki (muszla koncertowa). Na scenie zaprezentowali się uczniowie klas "0", 2ai oraz 3ai. Po występach dzieci brały udział w turniejach i zabawach przygotowanych przez uczniów z innych szkół.


WYCIECZKOWO!

W dniu 30 maja klasy pierwsze wzięły udział w swojej wycieczce wycieczce do Marcul. Pierwszą atrakcją był przejazd kolejką wąskotorową z Iłży do Marcul- uczniowie w czasie podróży mogli podziwiać piękno przyrody. W Marculach zwiedzili Arboretum w Nadleśnictwie, które stanowi kolekcję drzew i krzewów. Mogli również zobaczyć główną kwaterę z dębem Jana Pawła II. Zwiedzili także Centrum Edukacji Przyrodniczej, gdzie podziwiali różne gatunki zwierząt wypchanych i ptactwa . Na zakończenie wycieczki było ognisko z kiełbaskami i pieczonym chlebkiem.


30 maja uczniowie klas 2ai, 2bi i 3ai uczestniczyli w wycieczce do Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego. Dzieci w Wiosce Czarownic przechodziły przez Tunel Odwagi i podziwiały czarodziejskie sztuczki m.in. bańki ogniowe na dłoni i zamykanie w bańce mydlanej. Następnie z pokładu amerykańskiego schoolbusa obserwowały Park Safari - zwierzyniec górny, który zamieszkuje wiele gatunków zwierząt m.in.: bydło Zebu, jak tybetański, owce kameruńskie, wielbłądy dwugarbne, lamy, dziki, strusie afrykańskie, emu, antylopy nilgau. W czasie spaceru "dolną częścią" Zwierzyńca, dzieci mogły przyjrzeć się wielu gatunkom ptaków oraz nakarmić i pogłaskać niektóre ssaki. Podczas pobytu w Parku Miniatur uczniowie poznali historię zamkniętą w murach prawie 50 najpiękniejszych polskich zamków. W Prehistorycznym Oceanarium zobaczyli z bliska, jak wyglądało podwodne życie miliony lat temu. Natomiast w JuraParku i Muzeum Dinozaurów poznali burzliwą historię rozwoju życia na naszej planecie. Po licznych atrakcjach uczniowie mieli czas wolny na swobodną zabawę i zakup pamiątek. Pobyt w Bałtowie okazał się doskonałą okazją do nauki, zabawy i integracji.


(Za) powietrzmy się!

Dn.29.05.2023r. uczniowie klasy Iai, Ib brali udział w pogadance na temat (Za) powietrzmy się! przeprowadzonej przez pracowników Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa w Radomiu. W trakcie spotkania dzieci poszerzyły swoją wiedzę na temat procesów powstawania kwaśnych deszczy, dziury ozonowej, smogu. Uczniowie wiedzą, dlaczego zanieczyszczone powietrze jest szkodliwe dla człowieka i jak należy dbać o jego czystość. Złożyli ślubowanie młodego ekologa i otrzymali upominki.

 uczniowie siedzą w ławkach i słuchają pogadanki
 uczniowie trzymają dyplomy

WIOSNA RADOSNA W NASZEJ SZKOLE

Dnia 17.05.2023r. w PSP nr 13 z Oddziałami Integracyjnymi w Radomiu odbyła się VII Edycja Międzyszkolnego Konkursu Plastycznego szkół integracyjnych 0 - III "Wiosna radosna" pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Radomia oraz patronatem medialnym: Radomskiej Grupy Mediowej. W tegorocznej edycji konkursu wzięły udział dzieci z ośmiu radomskich szkół integracyjnych: PSP 1, PSP 4, PSP 6, PSP 10, PSP 14, PSP 22, PSP 29 oraz gospodarze - PSP 13. więcej na ten temat w zakładce konkursy


Światowy Dzień Unii Europejskiej

9 maja obchodzimy Światowy Dzień Unii Europejskiej. Z tej okazji w naszej szkole zorganizowaliśmy Dzień Europejski. Uczniowie zaprezentowali zwyczaje, atrakcje turystyczne, dania narodowe poszczególnych krajów. Wśród przedstawianych państw znalazły się: Włochy, Wielka Brytania, Holandia, Belgia, Szwajcaria, Hiszpania i wiele innych. Wszyscy uczniowie zaangażowali się w realizację tego przedsięwzięcia. To był pierwszy Dzień Europejski w naszej szkole, ale na pewno nie ostatni... Zdjęcia wykonane przy użyciu sprzętu zakupionego w ramach programu #LaboratoriaPrzyszłości.

fotorelacja (dokument pdf)


APEL Z OKAZJI ROCZNICY UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

W dniu 28 kwietnia 2023 r. w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Aby uczcić wydarzenia, jakie miały miejsce 232 lata temu, uczniowie klasy 3ai i 3bi pod opieką wychowawców i nauczycieli wspomagających przygotowali montaż słowno - muzyczny, upamiętniający ten doniosły fakt.
Uroczystość rozpoczęto wprowadzeniem pocztu sztandarowego, odśpiewaniem hymnu państwowego oraz przemówieniem Pani Dyrektor Małgorzaty Filipiak i Pani Wicedyrektor Magdaleny Rdzanek. Tego dnia nie zabrakło patriotycznych akcentów, które nadały uroczystości szczególnego charakteru: biało - czerwona dekoracja sali, chorągiewki w barwach narodowych oraz stroje galowe przyozdobione wstążkami na znak tożsamości narodowej. Uczniowie recytowali wiersze i śpiewali pieśni patriotyczne. Wprowadzeniem uroczystego i podniosłego nastroju, były słowa wiersza jednego z poetów: "O wielki, święty dniu, nie bojem tyś sławiony, nie łupem krwawych bitew pamiętne Twe plony". Wydarzenia ujęte w tych słowach były okazją do krzewienia wśród uczniów świadomości narodowej, kultywowania ważnych wartości i tradycji. Apel był doskonałą okazją do przypomnienia uczniom ważnych faktów z historii Polski m.in. okoliczności ustanowienia konstytucji z roku 1791 oraz zaprezentowanie sylwetek osób, które brały udział w pracach nad tworzeniem konstytucji i przyczyniły się do jej uchwalenia. Dopełnieniem całości był niesamowity układ taneczny w wykonaniu uczennic klasy trzeciej. Dziewczynki wykonały taniec z biało - czerwonymi wstążkami do muzyki współczesnej.
Po zakończeniu programu artystycznego, uczniowie zostali nagrodzeni przez społeczność szkolną gromkimi brawami, która nie ukrywała łez wzruszania, dumy i radości.

 kolaa przedstawiajácy uczniów ubranych uroczyßcie podczas akademii

Światowy Dzień Ziemi 2023 pod hasłem "Ziemia na krawędzi"

 logo młody ekolog

22 kwietnia nasza planeta Ziemia - ma swoje święto, obchodzimy Dzień Ziemi. Tego dnia ludzie na całym świecie jednoczą się w swoich działaniach i staraniach, aby poprawić stan czystości naszej błękitnej planety i niwelować skutki bardzo szkodliwych działań, które codziennie na całym świecie mają miejsce. Uczniowie naszej szkoły również włączyli się do takich działań, aby uświadomić wszystkim, że tak naprawdę, każdy może przyczynić się do poprawy jakości życia na naszym globie. Uczniowie klas 0 - 3 na zajęciach wykonali kolorowanki ekologiczne, z których została utworzona wystawa, obejrzeli prezentację multimedialną pt. " Młody ekolog"z akcji edukacyjnej# "Dzieci uczą rodziców". Dzięki niej dzieci dowiedziały się czym jest ekologia, jak prawidłowo segregować odpady oraz poznały zasady dbania o środowisko, utrwaliły podstawowe i najważniejsze zasady z zakresu ekologii i ochrony środowiska. Następnie przyszedł czas na zabawę. Uczniowie przystąpili do wykonywania zadań w ramach gry terenowej " Uratuj Ziemię". Segregowali śmieci i rozwiązywali zadania. Były też zabawy z wykorzystaniem robota Photon w ramach projektu #LaboratoriumPrzyszłości, utrwalali zdobytą wiedzę. Uczniowie z klasy 1b wykonywali zdjęcia wykorzystując aparat fotograficzny w ramach projektu #LaboratoriumPrzyszłości.
Na lekcji informatyki uczniowie klasy 3ai wykonali portrety Ziemi.
Dzieci świetnie się bawiły, a nauka przez zabawę jest najprzyjemniejszą formą zdobywania wiedzy.
Koordynatorami przedsięwzięcia były panie: Bożena Heba i Monika Zbiciak
Uczniowie z klasy 8ai wykonali piękną dekorację z cennymi wiadomościami, a przedstawiciele klas 4-8 sprawdzili swoją wiedzę biorąc udział w konkursie ekologiczno - przyrodniczym organizowanym w formie testu pod kierunkiem p. Ewy Zawadki.

 uczniowie wykonują zadania z okazji dnia ziemi

Dnia 13.04.23r. uczniowie klasy 4ai wybrali się na wycieczkę do Muzeum Wsi Radomskiej. Dzieci wzięły udział w warsztatach "Od ziarenka do bochenka", na których poznały proces obróbki ziarna od momentu zasiewu do produktu końcowego jakim jest chleb. Uczniowie oglądali kolekcję młynów oraz zapoznali się z ich konstrukcją. Dowiedzieli się, jak kiedyś pozyskiwano mąkę. Każdy uczestnik warsztatów wrócił do domu z własnoręcznie przygotowaną bułką z ciasta drożdżowego. Relacja z wycieczki została przygotowana przy wykorzystaniu sprzętu z laboratoriów przyszłości.


Misterium Męki Pańskiej

Dnia 5 kwietnia 2023 roku w PSP nr 13 w Radomiu odbyło się Misterium Męki Pańskiej. Uczniowie z kl. VIai pod kierunkiem pani Bożeny Świgoń przedstawili montaż słowno-muzyczny, w którym nawiązali do tajemnicy paschalnej Chrystusa. Przesłanie płynące z występu skłoniło wszystkich do przeżywania i odkrywania na nowo sensu cierpienia i Zmartwychwstania Pańskiego. Zebrani mogli pogłębić ducha swojej wiary i w zadumie nad własnym życiem, przygotować się do przeżywania Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Oprawę muzyczną poprowadzili: ksiądz Tomasz Orłowski i pani Małgorzata Kierzkowska. Stroje z epoki przygotowała pani Wiesława Makuch. Scenariusz występu wzbogaciła także scenografia przygotowana przez panią Małgorzatę Kierzkowską i panią Małgorzatę Bartel. Uroczystość zakończyły piękne życzenia, aby radość z odzyskanej nadziei i ożywionej miłości napełniła nasze serca w te nadchodzące Święta.Link do fotorelacji: tutaj- na kanale youtube


SZKOLNY KIERMASZ WIELKANOCNY

4 kwietnia w naszej szkole odbył się Szkolny Kiermasz Wielkanocny. Wszystkie prace- ozdoby, rękodzieła i dekoracje, przygotowali uczniowie oraz rodzice. Kiermasz upłynął w przedświątecznej i miłej atmosferze, cieszył się dużym zainteresowaniem. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie, pomoc i udział w kiermaszu. Jednocześnie pragniemy życzyć świąt przepełnionych radością, nadzieją i miłością.


MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KSIĄŻKI DLA DZIECI

3 kwietnia obchodziliśmy w świetlicy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Uczniowie prezentowali przed społecznością szkolną, rodzicami i nauczycielami fragmenty bajek i baśni. Wszystkie dzieci znakomicie wywiązały się z zadania. W przygotowaniu pięknych strojów pomagali rodzice.
Uczestnikami były dzieci:
Michał Karwaszewski kl. 1ai
Weronika Ziółko kl. 1ai
Julia Taboła kl. 2ai
Emilia Fudala kl. 3ai
Maja Godek kl. 3ai
Oliwia Wróbel kl. 3ai
Oliwia Kosior kl. 3bi
Dla wszystkich dzieci uczestniczących w prezentacji pięknego czytania organizatorzy przygotowali dyplomy i słodkie upominki.

 uczniowie przebrani za postaci z bajek

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

W 2023 roku Światowy Dzień Świadomości Autyzmu przypadł 2 kwietnia w niedzielę. Autyzm jest zaburzeniem rozwoju związanym z nieprawidłowym funkcjonowaniem mózgu. Osoba, u której stwierdza się takie zaburzenie inaczej postrzega świat, ma problemy z komunikowaniem się i utrzymywaniem kontaktów społecznych. Często jest nierozumiana i nieakceptowana przez otoczenie. Wynika to głównie z braku świadomości społeczeństwa na temat przyczyn i objawów choroby. Dlatego w naszej szkole w okolicach tego dnia wychowawcy wraz z nauczycielami współorganizującymi przeprowadzili lekcje na temat autyzmu. Celem tych zajęć było:
- upowszechnianie i pogłębianie wśród dzieci wiedzy na temat zaburzeń ze spektrum autyzmu,
- kształtowanie postaw szacunku, tolerancji i akceptacji osób z autyzmem,
- wzbudzanie zainteresowania dzieci problemami osób dotkniętych autyzmem i ich rodzin,
- okazanie solidarności z otoczeniem osób cierpiących na ASD,
- kształtowanie twórczego myślenia i umiejętności wyrażania własnych uczuć i emocji.
Ponadto na I piętrze, tuż obok sali rewalidacyjnej nr 104, została przygotowana przez panią Monikę Zbiciak tablica informacyjna.

Zespół ds. Integracji


PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY KLASY VIIAi

Klasa VIIAi wiosnę witała w stolicy. Najpierw wybraliśmy się do teatru na musical pt. "Mały Książę". Urzekająca muzyka Pauliny Kapłon, piosenki autorstwa Malwiny Czapigi, animacje, sceny oraz elementy cyrkowe doskonale dopełniły prozę Exupery' ego. Znaleźliśmy się w świecie pełnym magii, wzruszeń, barwnych kostiumów i akrobacji. Była to wspaniała podróż po wszechświecie, która prowadziła prosto do ukrytego w każdym z nas dziecka.
Kolejnym etapem wycieczki był spacer po Łazienkach Królewskich. Nie bez powodu były one nazywane "najszczęśliwszym miejscem w Warszawie". Ta piękna, letnia rezydencja króla Stanisława Augusta to klasycystyczne zabytki i historyczne ogrody. Spacerowaliśmy i obserwowaliśmy budzącą się do życia przyrodę. W trakcie spaceru obejrzeliśmy perły architektury europejskiej np. Pałac na Wyspie, Starą Oranżerię czy Amfiteatr. W ogrodach przechadzaliśmy się ścieżkami oraz alejkami wśród drzew i krzewów, gdzie mieszczą się: Ogród Królewski, Ogród Romantyczny i Ogród Modernistyczny.
Nie zapomnieliśmy także, że 21 marca przypada Światowy Dzień Zespołu Downa i w związku z tym założyliśmy dwie różne skarpetki.
Po spacerze udaliśmy się na obiad, po którym wyruszyliśmy w drogę powrotną do Radomia. Czekamy z niecierpliwością na kolejną wycieczkę.


Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa

Data 21 marca nie jest przypadkowa i nawiązuje do obecności u osób z Zespołem Downa dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21 parze chromosomów. Celem obchodzonego dnia jest zwiększenie świadomości społecznej, propagowanie praw i dobra ludzi z Zespołem Downa oraz integracja z nimi. Symbolem tego dnia stały się kolorowe skarpetki zakładane "nie do pary" jako wyraz tolerancji, solidarności z osobami z trisomią 21.

 kolaż zdjęć prac dzieci przedstawiających rózne skarpetki oraz zdjęcie uczniów z różnymi skarpetkami

21 marca dzieci grupy przedszkolnej Oai brały udział w obchodach Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa. Oglądały film edukacyjny i wykonywały prace plastyczne. Założyły również skarpety nie do pary.


Lekcje oszczędzania

21 marca w naszej szkole odbyły się lekcje SKO dla klas drugich i trzecich. Zajęcia przeprowadziły panie z banku PKO BP. Uczniowie dowiedzieli się jak oszczędzać pieniądze, gdzie ulokować zebrane fundusze oraz poznali polskie banknoty. Zdjęcia z tego wydarzenia można obejrzeć na blogu SKO


ZIELONY DZIEŃ PATRYKA

nauczycielki rozdają zielone ciasta

W poniedziałek i wtorek 13 i 14 marca 2023 odbyły się w naszej szkole uroczystości związane z dniem świętego Patryka. Uczniowie mogli wziąć udział w konkursie plastycznym, w pochodzie szkolnym oraz zasmakować zielonego serniczka, mufinek i zielonego napoju. A to wszystko przy brzmieniach irlandzkiej muzyki. Zabawy bylo co nie miara, apetyty dopisaly i wszyscy bawili się wspaniale. Zapraszamy za rok.

Zapraszamy do obejrzenia relacji z Dnia Patryka tutaj- na kanale youtube

DZIEŃ OTWARTY W NASZEJ SZKOLE

Spoglądanie za okno 9 marca przyprawiało nas - organizatorów dnia otwartego - o niemały ból głowy. Deszcz, śnieg, wiatr przeplatały się ze sobą od samego rana. Komu by się chciało wychodzić z domu w taką pogodę? Do szkoły? Jakaż nas jednak czekała niespodzianka! Świetlica szkolna, w której odbywało się powitanie gości, wypełniła się do ostatniego miejsca! Ba! Nawet na korytarzu zebrał się mały tłumek.
Po części oficjalnej, której najwspanialszym elementem były występy artystyczne naszych najmłodszych uczniów, przenieśliśmy się na III piętro. Tam po projekcji krótkiego filmu o naszej szkole dzieci i rodzice zostali zaproszeni na zajęcia pokazowe przez nauczycieli. Malowano balony i folię, ćwiczono sensorykę, sprawdzono znajomość języka angielskiego i eksplorowano świat nauki i techniki. Jednym słowem - działo się! Wszyscy opuszczaliśmy szkołę z uśmiechami na twarzy!
W imieniu organizatorów pragniemy podziękować wszystkim za tak liczne przybycie i wspólnie spędzone popołudnie.
Do zobaczenia we wrześniu!

Zapraszamy do obejrzenia relacji z Dnia Otwartego tutaj- na kanale youtube

Klasa Ib w Science Lab

Uczniowie kl Ib uczestniczyli w warsztatach Kuchni molekularnej w Centrum Edukacyjnym Science Lab. Dzieci poznały proces powstawania suchego lodu, jego właściwości i szerokiego zastosowania w przemyśle. Samodzielnie wykonały kuleczki żelowe oraz smaczne lody. Zajęcia dostarczyły dzieciom wiele radości.

uczniowie wykonują doświadczenia chemiczne

Bezpieczne ferie

W związku ze zbliżającymi się feriami zimowymi uczniowie kl.0-IV obejrzeli filmy edukacyjne dotyczące szeroko rozumianego bezpieczeństwa. Klasy 0 i 3ai przygotowały plakat na temat "Jak aktywnie i bezpiecznie spędzić ferie zimowe?". W klasach IV-VIII wychowawcy przeprowadzili pogadanki na temat zasad bezpiecznego zachowania się i wypoczynku podczas wyjazdów, w domu, na świeżym powietrzu, ale również w Internecie.
Uczniowie 1ai i 1b gościli w Komendzie Mazowieckiej Policji w Radomiu, gdzie wysłuchali wykładu o przestrzeganiu bezpieczeństwa w czasie ferii.Obejrzeli również kilka filmów edukacyjnych na temat przestrzegania bezpieczeństwa, prawidłowego zachowania się w sytuacjach zagrażających. Uczniowie mieli okazję zobaczyć wnętrze pogotowia policyjnego oraz radiowozu policyjnego. Na koniec mogli zapoznać się z pracą policyjnego psa tropiącego, obejrzeć trasę treningową oraz pogłaskać psa, który jest specjalnie przeszkolony. Uczniowie byli zachwyceni i bardzo skupieni.


Karnawał w naszej szkole

Zdjęcie przedstawia uczniów przebranych na balu
Zdjęcie przedstawia uczniów przebranych na balu
Zdjęcie przedstawia uczniów przebranych na balu
Zdjęcie przedstawia uczniów przebranych na balu
Zdjęcie przedstawia uczniów przebranych na balu
Zdjęcie przedstawia uczniów przebranych na balu
Zdjęcie przedstawia uczniów przebranych na balu

Zapraszamy do obejrzenia krótkiej relacji z zabawy karnawałowej klas 0-3: https://youtu.be/kEXh4qOIZXI

DYSKOTEKA WALENTYNKOWA

Z okazji zbliżających się walentynek, w czwartek 9 lutego br. Samorząd Uczniowski zorganizował dyskotekę szkolną. Do zabawy zaproszono uczniów klas IV - VIII. Wszyscy miłośnicy tańca z wielką ochotą przybyli po południu do szkoły, by w miłej atmosferze spędzić swój wolny czas. Uczniowie mieli możliwość potańczyć przy świetnej muzyce, którą zapewniał Mateusz Kosior z klasy VIIIB pod okiem pana Dariusza Różańskiego. Członkowie Samorządu Uczniowskiego zadbali także o walentynkową dekorację, aby cała społeczność szkolna mogła się świetnie bawić.
Wszystkim uczestnikom dyskoteki, w imieniu Samorządu Uczniowskiego dziękujemy za wspólną zabawę.
Opiekunki SU


POCZTA WALENTYNKOWA W NASZEJ SZKOLE

Uczniowie naszej szkoły pamiętali o DNIU ZAKOCHANYCH. Z tej okazji, jak co roku Samorząd Uczniowski zorganizował pocztę walentynkową. Już szóstego lutego przygotowana i pięknie ozdobiona skrzynka czekała na kartki. Każdy z uczniów naszej szkoły przez cały tydzień mógł wrzucić do skrzynki swoją walentynkę. Poczta była doskonałą okazją, aby wyznać miłość, sympatię lub po prostu przyjaźń. Pomysł cieszył się zainteresowaniem uczniów. Szkolnymi listonoszkami były: Natalia Snopczyńska, Zosia Mazurkiewicz, Karina Pawlak, Oliwia Mazurkiewicz i Anastazja Stelmasiak. Wszystkie kartki były niezwykle kolorowe i starannie przygotowane, każda z nich trafiła do adresata.
Dzień Świętego Walentego
To dzień dobry dla każdego!
W tym dniu wszyscy to wyznają,
że chcą kochać i kochają!
Opiekunki SU


#GramyZmyslami #Wzrok

Kolejny etap Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego ,,Gramy zmysłami". Tym razem zmysłem, który rozwijaliśmy, był wzrok. Eksperymenty są zajęciem, do którego nie trzeba przekonywać chyba nikogo. ,,Kosmos w słoiku", który stworzyło każde z dzieci, dał im wiele do myślenia. Jak mógłby wyglądać nasz wszechświat, gdyby stworzyła go wyobraźnia dzieci


#DzieciUcząRodziców- 4 lekcja "Bezpieczny internauta"

Klasy 1ai, 1b, 2ai, 2bi i 3ai brały udział w lekcji "Bezpieczny internauta" w ramach czwartej edycji ogólnopolskiej akcji edukacyjnej "Dzieci uczą rodziców". Lekcja odbyła się z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu, który obchodzimy 7 lutego. Podczas zajęć został omówiony termin "Internet" i czynności, jakie można robić w Internecie. Przedstawione zostały zagrożenia, które czyhają na użytkowników w sieci oraz 5 zasad bezpieczeństwa, których przestrzeganie sprawi, że korzystanie z Internetu będzie bezpieczne.


IV Ogólnoszkolne Dyktando Mistrz Ortografii 2023

8 lutego 2023 r. w naszej szkole odbyło się IV Ogólnoszkolne Dyktando Mistrz Ortografii 2023.
Zostało ono zorganizowane w przededniu Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, który obchodzimy 21 lutego. W tym roku w konkursie, którego głównym celem było budzenie szacunku do mowy ojczystej oraz krzewienie umiejętności posługiwania się poprawną polszczyzną, wzięli udział uczniowie klas IV - VIII.
Choć polska ortografia nie należy do najłatwiejszych, z trudnym tekstem dyktanda zmierzyło się 20 uczniów. Laureatami zostali ci, którzy wykazali się najlepszą znajomością zasad pisowni i umiejętnością ich zastosowania w praktyce. Tytuł Mistrza Ortografii 2023 zdobyła Oliwia Mazurkiewicz z klasy VII ai, II miejsce zajęła Zuzanna Sałek z klasy VI ai, zaś III miejsce - Zofia Mazurkiewicz z klasy VII ai. Jury przyznało także wyróżnienia dla Dominiki Pająk z klasy IV ai i Mateusza Gutkowskiego także z klasy IV ai. Laureaci i wyróżnieni otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe.
Serdecznie gratulujemy nagrodzonym uczniom, a także wszystkim uczestnikom, którzy odważyli się napisać to nie najłatwiejsze przecież dyktando. Chętnych do udziału w V edycji ortograficznych zmagań zapraszamy za rok. Zainteresowanie naszym przedsięwzięciem cieszy i świadczy przede wszystkim o tym, że poprawna pisownia jest dla wielu z nas bardzo ważna.

Organizatorzy konkursu: Magdalena Rdzanek, Irmina Bisińska, Karolina Pawelec, Aleksandra Bieńkowska


"(Nie)oczywiste. Wystawa szopek bożonarodzeniowych".

W Kamienicy Deskurów w Radomiu klasa 3ai obejrzała wystawę "(Nie)oczywiste. Wystawa szopek bożonarodzeniowych". Na wystawie zaprezentowane zostały szopki z całego świata. Znalazła się tu szopka z Betlejem, Armenii, Europy, Azji, Afryki i Ameryki Południowej ukazując drogi rozpowszechniania się chrześcijaństwa i motywu szopki.Nie brakowało też najsłynniejszych szopek krakowskich. Uczniowie przynieśli się też do okresu PRL-u, dzięki kolejnej wystawie "Przemysł- siła miasta". Wystawa ukazuje bogatą historię Radomia w XX wieku. Dzieci miały okazję przejechać się rowerem po Radomiu, zrobić zdjęcie w kolejce przed sklepem "Kasia", skorzystać z telefonicznego aparatu z tarczą, obejrzeć maszyny do szycia "Łucznik", pograć w gry podwórkowe.


Światowy Dzień Składanki i Łamigłówki

Z okazji Światowego Dnia Składanki i Łamigłówki, który obchodzony jest 29 stycznia, dzieci ze świetlicy szczególnie skoncentrowane były na rozwiązywaniu: rebusów, krzyżówek, sudoku, zagadek, labiryntów itp. Dzięki temu doskonaliły takie umiejętności jak: logiczne myślenie, spostrzegawczość, kreatywność, cierpliwość. Dzień ten przyniósł wiele radości i sprzyjał budowaniu pozytywnych relacji koleżeńskich.


Klasa 2bi w MCSW Elektrowni

Dnia 24.01.23 r. uczniowie klasy 2 bi wraz z wychowawczynią Anną Moczyńską wybrali się do MCSW Elektrownia na wystawę Wojciecha Fangora z okazji 100 rocznicy urodzin Artysty. Zdobyte w trakcie zwiedzania informacje dzieci wykorzystały podczas plastycznych zabaw w pracowni edukacyjnej tworząc portrety swoich koleżanek i kolegów.


"Roztańczony karnawał z ROK-iem".

20 stycznia dzieci z klasy 1ai, 1b, 3ai i 3bi wybrały się na koncert: "Roztańczony karnawał z ROK-iem". Repertuarem koncertu była muzyka taneczna inspirowana amerykańskim musicalem-"West Side Story" oraz tańcami bałkańskimi. Wykonawcami byli: Radom Percussion Group (ZSM im.Oskara Kolberga w Radomiu), Przemysław Zych - dyrygent i Radomska Orkiestra Kameralna

Dzień popcornu w naszej szkole

9.01 obchodzimy Światowy Dzień Popcornu. Z tej okazji nasza szkoła zamieniła się w wielką fabrykę popcornu. Popcorn towarzyszył nam na przerwach i lekcjach. Dla uczniów klas młodszych przygotowaliśmy mini kino. Tego dnia ogłosiliśmy również laureatów konkursu "Popcornowe cuda". Wszyscy bawiliśmy się świetnie.

Śladami PRL-u

Uczniowie klas Iai i Ib zwiedzili wystawę Polska w czasach PRL-u. Z zainteresowaniem oglądali zdjęcia Radomia z tego okresu, przedmioty wyprodukowane w największych zakładach radomskich np. Radoskór, Odlewnia Radomska, Radomska Wytwórnia Telefonów. Mieli okazję robić zakupy na kartki w zainscenizowanym sklepie, skorzystać z telefonu stacjonarnego. Obejrzeli wyposażenie mieszkania i szkolnej klasy. Atrakcją wystawy okazał się neon dawnego sklepu Kasia na ul. Żeromskiego.


Wystawa "Szopki bożonarodzeniowe z całego świata"

Okres Świąt Bożego Narodzenia to szczególny czas w roku. Uczniowie klas Iai i Ib mieli okazje wykazać się wiedzą na temat tradycji bożonarodzeniowych nie tylko w czasie zajęć lekcyjnych, ale również w czasie zwiedzania wystawy "Szopki bożonarodzeniowe z całego świata". Dzieci zachwycały się różnorodnością prezentowanych szopek. Fotografowały te najpiękniejsze aparatem zakupionym w ramach programu #LaboratoriaPrzyszłości.


Wycieczka 2ai do muzeum

Klasa 2 ai w ramach programu "Kulturalna szkoła na Mazowszu" odwiedziła Muzeum im. Jacka Malczewskiego. Uczniowie uczestniczyli w warsztatach pt. "Śladami Smoka Wawelskiego", podczas których wykonali imitacje ichnoskamieniałości w postaci pamiątkowego "medalu znalazcy", zwiedzili wystawę "Paleontologia i Geologia Regionu Radomskiego" z modelami dinozaurów,znanymi ze stanowisk na Ziemi Radomskiej oraz obejrzeli film 3D nawiązujący tematycznie do przedmiotu zajęć.


Noworoczny kiermasz słodkości

W dniu 05.01.2023r. w naszej szkole odbył się "Noworoczny kiermasz słodkości".Uczniowie mogli kupić pyszne babeczki oraz ciasta przyrządzone przez nauczycieli. Akcja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem uczniów. Wszystkie słodkości zostały sprzedane. Zebrane fundusze zostaną przekazane na cele statutowe szkoły.

Narodziły się nam nadzieja i miłość.

To przesłanie tegorocznych jasełek przygotowanych przez uczniów naszej szkoły pod opieką nauczycieli religii, języka polskiego i muzyki. Młodzi aktorzy, w pięknej scenerii, przedstawili historię biblijną narodzin Jezusa, aktualną na każdy czas. Dopełnieniem magicznej atmosfery były kolędy śpiewane przez solistów i chór, a także występ Pani Katarzyny - mamy ucznia klasy IV b. Przedstawienie bardzo podobało się publiczności, która nagrodziła owacjami wspaniałą grę aktorską wykonawców.

Organizatorzy: Wiesława Makuch, Irmina Bisińska, Katarzyna Ziomek, Bożena Świgoń, ks. Tomasz Orłowski

Zapraszamy do obejrzenia krótkiej relacji z Jasełek na YouTube kliknij tutaj


Akademia robotyki w Ib

Dn. 16.12.2022r. uczniowie klasy Ib doskonalili swoje umiejętności w zakresie konstruowania i programowania w Akademii robotyki Lego. Zbudowali wg. instrukcji Mikołaja z klocków i wykorzystując program komputerowy, programowali swoją pracę. W zależności od pomysłowości dzieci Mikołaje ruszały rękami, śpiewały lub wydawały inne śmieszne dźwięki. Wszyscy bawili się wyśmienicie.

Uczniowie siedzą wokół klocków lego

Wycieczka Ib do muzeum

Dn. 13.12.2022r. uczniowie klasy Ib w ramach programu Kulturalna Szkoła na Mazowszu odwiedzili Muzeum Miasta Radomia. W czasie wizyty dzieci poznały historię Radomia od jego powstania, aż po czasy współczesne. Podczas rozm owy podsumowującej wizytę, dzieci wykazały się dużą wiedzą i wyraziły chęć obejrzenia wystawy w towarzystwie rodziców.

Zdjęcie przedstawia uczniów przed tablicą interaktywną

Planetarium w naszej szkole

W dniu 7 grudnia uczniowie naszej szkoły wzięli udział w pokazie "Planetarium" . Mieli okazję zapoznać się z budową Układu Słonecznego. Dzieci były bardzo zadowolone i chciałyby poznać szczegóły kosmosu.

MIKOŁAJKI W NASZEJ SZKOLE

Dnia 6 grudnia 2022 roku w naszej szkole odbyły się "Mikołajki z Mikołajkiem". Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego oraz ich pomocnicy, czytali swoim młodszym kolegom i koleżankom z klas IIB i IIIB fragmenty "Nowych przygód Mikołajka" autorstwa René Goscinnego i Jean - Jacques'a Sempé. Była to wspaniała okazja do "spotkania z książką" i z przygodami Mikołajka oraz jego kolegów. Uczniowie z przyjemnością wysłuchali rozdziału pt.: "Kochany Święty Mikołaju". Byli wśród nich także śmiałkowie, którzy próbowali swoich sił w głośnym czytaniu. Trzeba przyznać, że świetnie sobie poradzili. Akcję zorganizował Samorząd Uczniowski.


6 grudnia..tę datę znają wszystkie dzieci i te mniejsze i te większe. W tym roku dzień ten był wyjątkowy. Wszystko dlatego, że nie przyszedł do nas jeden Mikołaj.przybyło ich całe mnóstwo! Tego dnia po szkole spacerowały mikołaje, elfy, panie mikołajowe i śnieżynki. Udzielił nam się klimat prosto z Bieguna Północnego. Zachęcamy do obejrzenia zdjęć na facebooku, tutaj

Finał akcji charytatywnej "Zostań Świętym Mikołajem"

W dniach 28.11.22r.-02.12.22r. uczniowie naszej szkoły przeprowadzili zbiórkę słodyczy na rzecz najbardziej potrzebujących dzieci. Akcja była prowadzona na terenie szkoły, a także dzięki uprzejmości Pana Prezesa PSS Społem, w jednym ze sklepów sieci. Darczyńcy mogli wesprzeć zbiórkę przynosząc słodkie upominki, którymi w okresie świątecznym obdarowani zostaną podopieczni z Domu Matki i Dziecka im. Jana Pawła II w Jasieńcu Iłżeckim. Akcja charytatywna "Zostań Święty Mikołajem" to jedno z największych i cieszących się zainteresowaniem przedsięwzięć w PSP 13. Wpisuje się w tradycję szkoły. To niesamowite wydarzenie, które uczy dzieci wrażliwości na potrzeby innych, rozwija uczucie empatii i kształtuje pozytywną postawę wobec potrzebujących. Uczniowie wzięli udział w tej akcji pod opieką nauczycieli, a także we współpracy z parafialnym Caritas. Podczas tegorocznej zbiórki, darczyńcy wykazali się wielkim sercem i zaangażowaniem. Przygotowano mnóstwo paczek ze słodkościami z myślą o podopiecznych Domu Matki i Dziecka. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wykazali się wrażliwością na potrzeby innych.

Wolontariat


Andrzejki w naszej szkole

Andrzejkowe wróżby w naszej świetlicy to już tradycja. Było losowanie imion, zabawy z wykorzystaniem monet szczęścia, magicznych szpilek i znaków oraz wróżba z butami. Jednak co, najważniejsze było mnóstwo radości i dobrej zabawy. Mamy nadzieję, że wróżby się sprawdzą, a marzenia spełnią.


Wyjście na koncert

W piątek 25 listopada już po raz kolejny klasa 1ai i klasa 3bi wybrały się do Sali Koncertowej Urzędu Miejskiego na koncert Radomskiej Orkiestry Kameralnej. Tematem przewodnim była muzyka barokowa. Uczniowie wysłuchali śpiewu operowego, gry na klawesynie oraz akordeonie.


Wyjście do teatru

Dnia 22 listopada 2022 r. uczniowie klasy 3bi udali się do Teatru Powszechnego w Radomiu na spektakl teatralny pt. "Roszpunka" w reżyserii p. Marty Guśniowskiej. Wspaniała gra aktorów wprowadziła widzów w niesamowity baśniowy świat. Główną bohaterką przedstawienia była tytułowa Roszpunka, królewna uwięziona w wysokiej wieży, którą mógł uwolnić tylko Książę. Jedynym sposobem dostania się do komnaty królewny Roszpunki były jej długie włosy. Wszystkie dzieci z zapartym tchem śledziły przygody Królewny, która była uwięziona przez Czarownicę. W przedstawieniu wykorzystano wiele efektów specjalnych, oryginalną scenografię, której główne tło stanowiła stara peerelowska meblościanka. W trakcie przedstawienia widzowie spontanicznie reagowali na prezentowane na scenie sytuacje. Po powrocie do szkoły uczniowie dzielili się swoimi wrażeniami na temat obejrzanej sztuki teatralnej.


Wyjście do muzeum

22 listopada klasa 1ai wybrała się na wystawę do Muzeum Jacka Malczewskiego w Radomiu na wystawę pt."Strach ma wielkie oczy".Wystawa zrobila na uczniach ogromne wrażenie, opowiadała o Smoku Wawelskim, wiedźmach i baba jagach. Uczniowie byli zachwycenie .Własnoręcznie ugniatali ciasto ciasto którego robili pyszne pierniki.

Zdjęcie przedstawia uczniów stojących na tle ściany z pierników

11 listopada- Narodowe Święto Niepodległości

10 listopada w naszej szkole obchodziliśmy rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W celu upamiętnienia tego wydarzenia, cała społeczność szkolna przyszła ubrana na galowo. Tego dnia odbyła się również uroczysta akademia. Uczniowie klas Vb i VIai zaprezentowali montaż poetycko- muzyczny, który wprowadził wszystkich w nastrój trudnych dni, w niewoli i przybliżył ducha narodu, podczas walk i zmagań z zaborcami. Na koniec akademii, o godzinie 11:11, właczając się do akcji "Szkoła do hymnu", uczniowie wspólnie odśpiewali hymn narodowy.

Zdjęcie przedstawia uczniów stojących podczas recytowania na uroczystej akademii z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

Organizatorzy: Paweł Jamrozik, Anna Rudny, Katarzyna Zając- Brodecka


Z okazji Narodowego Święta Niepodległości w naszej szkole odbyło się wiele lekcji i zajęć o tematyce patriotycznej.
Prace uczniów wykonane na świetlicy szkolnej.

Zdjęcie przedstawia uczniów stojących podczas recytowania na uroczystej akademii z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

Dzieci z oddziału przedszkolnego Oai zrealizowały projekt edukacyjny Jestem małym Polakiem.W czasie zajęć poznały znaczenie pojęć Polska, naród. Poszerzyły swoją wiedzę na temat ojczyzny i jej symboli narodowych. Uczciły Narodowe Święto Niepodległości uczestnicząc w szkolnej akademii, śpiewając hymn i patriotyczne piosenki, wykonując piękne prace plastyczne.

Zdjęcie przedstawia uczniów stojących na tle drzewa z biało czerwonymi liścmi

SZKOŁA PAMIĘTA

Dnia 21.10 2022 r. Dyrekcja PSP nr 13 w Radomiu zgłosiła placówkę do akcji M E i N "Szkoła pamięta".
W ramach akcji uczniowie naszej szkoły pod opieką nauczycieli realizowali różne działania:
-odwiedzali lokalne miejsca pamięci i poznawali związane z nimi historie;
-porządkowali bezimienne i opuszczone groby w okolicy;
-przygotowali wystawy/gazetki ścienne poświęcone lokalnym i narodowym bohaterom lub postaciom ważnym dla historii;
-przygotowali prace plastyczne nawiązujące do polskiej tradycji Świąt Zadusznych;
-opracowali prezentacje multimedialne, które będą mogły być wykorzystane podczas zajęć lekcyjnych, np. prezentacje dotyczące jakiejś postaci lub rocznicy historycznej.
"Szkoła pamięta" to akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki. Odbywa się w okresie, w którym wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii - tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób inicjatywa nawiązuje do polskiej tradycji Świąt Zadusznych. Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią.

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

(.) My, młodzi patrzymy przez szyby źrenic,
Na tablice życia, na mnóstwo znaków nieznanych.
Patrzymy i odchodzimy zdziwieni.
Nie potrafimy, nie chcemy, nie rozumiemy.
Wy, przychodzicie z księgą doświadczenia,
Czytając ją nam jak dobrzy koledzy,
Uczycie życie ważyć i doceniać
I ideałów szukać w wielkiej wiedzy (.)

Dnia 13 października 2022 r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Program artystyczny przedstawiony przez klasy VIIAi i IIAi rozpoczął się od odczytania listu z życzeniami skierowanego do Dyrekcji, Nauczycieli oraz Pracowników Obsługi i Administracji. Następnie uczniowie zaprezentowali humorystyczne scenki z życia szkoły - ukazujące lekcje języka polskiego i historii. Druga część akademii była nieco bardziej poważna i składała się z fragmentów wierszy wyrażających uznanie i podziękowania za trud, jaki pracownicy oświaty wkładają w edukację dzieci i młodzieży. Program artystyczny uczniowie zakończyli pięknymi życzeniami i utworem muzycznym w wykonaniu klasy IIAi prowadzonej przez panią Annę Kundys i panią Katarzynę Towarek. Następnie członkowie Samorządu Uczniowskiego wręczyli kwiaty wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły.
Po części artystycznej pani dyrektor Małgorzata Filipiak podziękowała wszystkim pracownikom szkoły za codzienne zaangażowanie, życzliwość, serdeczność i wraz z panią wicedyrektor Magdaleną Rdzanek wręczyły nagrody wyróżnionym nauczycielom.

Opracowanie scenariusza: Edyta Rejmer i Karolina Pawelec

Oprawa muzyczna: Anna Kundys i Katarzyna Towarek

Dekoracja: Małgorzata Bartel, Julita Piotrowska, Bernadeta Chełmińska, Joanna Gaworska, Joanna Warowna

Przygotowanie sprzętu i nagłośnienia: Dariusz Różański i Robert Gregorczyk

Zdjęcie przedstawia panią Dyrektor Małgorzatę Filipiak oraz panią wicedyrektor Magdalenę Rdzanek  podczas uroczystej akademii z okazji Dnia Edukacji Narodowej.
Zdjęcie przedstawia uczniów klasy 7 podczas występu na uroczystej akademii z okazji Dnia Edukacji Narodowej.
Zdjęcie przedstawia uczniów klasy 2 podczas śpiewania na uroczystej akademii z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

Ślubowanie klas pierwszych

Szkoło, szkoło jak się masz? Jesteśmy już uczniami!

W dniu 12.10.2022r. p. dyrektor M. Filipiak , p. wicedyrektor M. Rdzanek przyjęły do grona uczniów PSP 13 tegorocznych pierwszaków. W tej uroczystej chwili towarzyszyli dzieciom nauczyciele: A. Bąk, E. Gniewek, I. Kołodziejczyk, rodzice oraz koledzy ze starszych klas. Wszyscy podziwiali małych artystów, którzy poprzez wiersz, piosenkę i taniec, obiecali być dobrymi Polakami, uczniami i kolegami. Widzowie dziękowali oklaskami za piękny występ i wszystkim pierwszakom życzyli samych piątek, dużo uśmiechów i wspaniałych kolegów.

Zdjęcie przedstawia uczniów klasy 1ai oraz 1b oraz panią dyrektor Małgorzatę Filipiak i wicedyrektor Magdalenę Rdzanek po uroczystym ślubowaniu klas pierwszych.
.	Zdjęcie przedstawia uczniów klasy 1 ai oraz nauczycieli Annę Bąk i Izabelę Kołodziejczyk po uroczystym ślubowaniu klas pierwszych.
Zdjęcie przedstawia uczniów klasy 1b oraz wychowawcę klasy panią Elżbietę Gniewek po uroczystym ślubowaniu klas pierwszych.

Zapraszamy do obejrzenia krótkiej relacji ze ślubowania klas pierwszych tutaj .

Rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023

Witamy serdecznie wszystkich uczniów w nowym roku szkolnym. Życzymy bardzo dobrych wyników w nauce i mnóstwa sukcesów!

Kolaż zdjęć. uczniowie stoją na sali gimnastycznej podczas rozpoczęcia roku szkolnego