Strona główna Aktualności Konkursy Szczęśliwa 13 Archiwum O Patronie Z Kroniki Pracownicy Rada Rodziców Oferta Szkoły Organizacje Nasi Absolwenci Innowacje i projekty Zielona Szkoła

Napisz do nas

Program "Trzymaj Formę"

2007/08 | 2008/09 | 2009/10

Rok szkolny 2009/10

"Ruch jako lek nie ma substancji ani opakowania. Substancją tego leku jest pomysł zrodzony z nauki i doświadczenia. Jego podanie wymaga prawdziwego mistrzostwa. Przekazanie go choremu wraz z osobowością i sercem czyni ten lek niezastąpionym."

Prof. dr Wiktor Dega

Koordynator programu: p. Marzena Gąsior - nauczyciel wychowania fizycznego

Nauczyciele wspomagający:

 • p. Tamara Strzałkowska - nauczyciel wychowania fizycznego
 • p. Paweł Malmon - nauczyciel techniki, plastyki i informatyki
 • p. Katarzyna Ziomek - nauczyciel przyrody
 • p. Ewa Zawadka - nauczyciel przyrody
 • p. Agnieszka Stępień - autor strony internetowej
 • p. Beata Bernat - nauczyciel informatyki
 • p. Jolanta Chrzanowska - nauczanie zintegrowane
Aktywny wypoczynek | Ruch fizyczny | Właściwe odżywianie | Konkursy
Pierwsza pomoc przedmedyczna

Aktywny wypoczynek

Aktywny wypoczynek podtrzymuje aktywne postawy człowieka w ciągu całego życia i w jego wszystkich rolach. Współczesny człowiek intensywnie żyjący musi równie intensywnie i racjonalnie wypoczywać. Właściwy dla dzisiejszych warunków sposób wypoczynku to wypoczynek aktywny, wypełniony różnymi zajęciami rozwijającymi osobowość, wśród których aktywność ruchowa zajmuje trwałą i wysoką pozycję.
W tym roku szkolnym aktywnie wypoczywaliśmy w górach. Wspinaczka i piesze wycieczki czasami nas męczyły, ale również przynosiły wiele radości.


Ruch fizyczny

Ruch fizyczny wzmacnia siłę mięśnia sercowego, poprawia krążenie i utrzymuje w większej sprawności nasz układ mięśniowo-kostny. Ponadto dotlenia komórki, spowalnia proces starzenia się organizmu oraz bardzo istotnie przyczynia się do dobrej kondycji psychicznej.
W tej edycji próbowaliśmy ćwiczyć na "stepie", który z powodzeniem zastąpiły nam ławeczki gimnastyczne.
Step to zajęcia wytrzymałościowe wpływające na poprawę koordynacji i pamięci ruchowej. W czasie ćwiczeń następuje wzmocnienie wszystkich grup mięśniowych i intensywne spalanie tkanki tłuszczowej. Ciekawa choreografia to połączenie kroków na stepie z elementami tańca. Wszystko w takt muzyki.


Właściwe odżywianie

Dlaczego warto zdrowo się odżywiać?
Jedzenie jest częścią naszego życia, w związku z tym powinno dostarczać nie tylko podstawowych składników odżywczych, ale i przyjemności. Wybór właściwych produktów w naszej codziennej diecie ma ogromne znaczenie dla zapewnienia zdrowia, energii życiowej i dobrego funkcjonowania. Odpowiednie jedzenie pozwala zachować piękne włosy, paznokcie i jędrne ciało.
Na zajęciach przygotowywaliśmy pyszne i zdrowe koktajle i desery. Przez cały rok piliśmy mleko.


Konkursy

Wykonywaliśmy makiety owoców i warzyw, które najbardziej nam smakują oraz prace plastyczne, na których prezentowaliśmy ulubioną dyscyplinę sportu.


Pierwsza pomoc przedmedyczna

Przeszliśmy szkolenie z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej. Wiemy, że dzięki znajomości zasad pierwszej pomocy możemy uratować życie innemu człowiekowi.


Rok szkolny 2008/09

"Gdybyśmy mogli przypisać każdemu z osobna odpowiednią dlań porcję pożywienia i ćwiczeń cielesnych, ani za dużo, ani za mało byłaby to najbezpieczniejsza recepta na zachowanie zdrowia"

Hipokrates

Koordynator programu: p. Marzena Gąsior - nauczyciel wychowania fizycznego

Nauczyciele wspomagający:

 • p. Tamara Strzałkowska - nauczyciel wychowania fizycznego
 • p. Paweł Malmon - nauczyciel techniki, plastyki i informatyki
Aktywny wypoczynek | Ruch fizyczny | Właściwe odżywianie

Aktywny wypoczynek

W zeszłym roku szkolnym aktywnie wypoczywaliśmy w górach spędzając czas na wędrówkach górskimi szlakami. W obecnym roku szkolnym na miejsce aktywnego wypoczynku wybraliśmy Mazury. Obszar ten prezentuje najpiękniejsze regiony turystyczne w Polsce, gdzie w większości przeważają jeziora. Jest to bardzo malownicza kraina jezior, rzek, lasów i wzgórz, która daje oddech zapracowanej reszcie kraju. Mazury często nazywane są Krainą Tysiąca Jezior.

Atrakcją dla nas była możliwość korzystania z jachtu, pływania kajakiem oraz rejs statkiem. Wszystko to dzięki istnieniu na obszarze Warmii i Mazur dużej ilości kanałów. Ten piękny region Polski jest oazą spokoju i wypoczynku ludzi, którzy na co dzień zamieszkują w dużych miastach, z dala od zieleni, świeżego powietrza i spokoju.


Ruch fizyczny

W bieżącym roku szkolnym postawiliśmy na kształtowanie pięknej sylwetki poprzez uczestnictwo w zajęciach gimnastyki korekcyjnej i zajęciach tanecznych. Wiemy, że wady postawy występujš najczęściej w wieku szkolnym. Nie korygowane nasilają się w miarę dorastania. Nie zauważone mogą doprowadzić do trwałych zniekształceń lub kalectwa.

Ćwiczenia rytmiczno-gimnastyczne charakteryzują się dużą ruchliwością tułowia, różnymi rodzajami kroków tanecznych oraz częstymi zmianami napięć i rozluźnień całego ciała lub poszczególnych jego części. Muzyka odgrywa wiodącą rolę, zaspokaja naturalną potrzebę ćwiczących, rozwija i kształci poczucie rytmu muzycznego, ruchowego, wpływa na podniesienie estetyki ruchu, piękną sylwetkę, jak również na zwiększenie ogólnej sprawności ćwiczących. Dlatego tak chętnie uczestniczyliśmy w zajęciach tanecznych.


Właściwe odżywianie

Właściwe odżywianie to podstawa zdrowia i dobrego samopoczucia. Wydaje się to takie oczywiste, a jednak odżywiamy się w sposób przypadkowy i nieracjonalny. Wyniki badań wskazują, że ponad 80% wszystkich schorzeń bierze się z niewłaściwej diety.
Na co dzień nie zauważamy skutków niewłaściwego odżywiania. Z dnia na dzień zmiany są praktycznie niezauważalne i to nas zwodzi. Widzimy różnicę dopiero, gdy patrzymy na zdjęcia sprzed lat. I zazwyczaj nie jesteśmy z tych zmian zadowoleni, a są one efektem stresu, braku ruchu i niewłaściwego odżywiania.
Na zajęciach uczyliśmy się jak prawidłowo przygotowywać zdrowe posiłki, zapoznaliśmy się z piramidą zdrowia i poznaliśmy wartości kaloryczne produktów żywnościowych. Znamy symbole poszczególnych konserwantów.


Rok szkolny 2007/08

"Zdrowie to nie tylko brak choroby lub niepełnosprawności, lecz stan dobrego samopoczucia fizycznego, psychicznego i społecznego"

Koordynator programu: p. Marzena Gąsior - nauczyciel wychowania fizycznego

Nauczyciele wspomagający:

 • p. Tamara Strzałkowska - nauczyciel wychowania fizycznego
 • p. Paweł Malmon - nauczyciel techniki, plastyki i informatyki
Aktywny wypoczynek | Ruch fizyczny | Właściwe odżywianie

Aktywny wypoczynek

Marsz górskimi szlakami to najlepszy sposób na aktywny wypoczynek

W górach podglądaliśmy budzącą się wiosnę

Podziwialiśmy piękny górski krajobraz

Wizyta w AQUA parku to również dobry pomysł, aby aktywnie spędzić wolny czas


Ruch fizyczny

Zajęcia z aerobicu najbardziej lubią dziewczęta

Chłopcom podobają się zespołowe gry sportowe

Dzięki testom możemy zbadać swój poziom sprawności fizycznej


Właściwe odżywianie

Zdobyliśmy wiadomości na temat prawidłowo zbilansowanej diety, produktów żywnościowych oraz higieny żywienia

Umiemy wyliczyć sobie BMI

Wszyscy pijemy mleko

Sami przyrządzamy smaczne i zdrowe posiłki