Socrates | Comenius

Opiekun strony:
Agnieszka Stępień

Adres Agencji Narodowej

SOCRATES jest programem powołanym przez Wspólnotę Europejską - wspierającym międzynarodową współpracę szkół, uczelni oraz innych ośrodków związanych z edukacją. Program ten został ustanowiony w 1995 roku, początkowo na pięć lat (1995 - 1999) a następnie przedłużony jako SOCRATES II na lat siedem (2000 - 2006). Polska bierze w nim udział od 1998 roku.

SOCRATES służy realizacji następujących celów:

• poprawie jakości kształcenia i nadania edukacji wymiaru europejskiego;

• wzmacnianiu wymiaru europejskiego na wszystkich szczeblach edukacji oraz zapewnieniu szerokiego dostępu do istniejących w Europie zasobów edukacyjnych, przy równoczesnym promowaniu równości szans we wszystkich dziedzinach edukacji;

• promowaniu "ilościowej" i "jakościowej" poprawy znajomości języków Unii Europejskiej;

• promowaniu współpracy instytucjonalnej w dziedzinie edukacji i wyjazdów (mobilności) kadry edukacyjnej, uczniów i studentów.

COMENIUS - komponent programu SOCRATES - stanowi wyzwanie dla 350 tysięcy szkół w Europie i 69 milionów uczniów tych szkół. Wspiera on inicjatywy mające na celu podniesienie jakości edukacji szkolnej i promowanie świadomości wymiaru europejskiego w procesach edukacyjnych. Ma na celu wzbogacenie i uzupełnienie systemów edukacyjnych krajów uczestniczących. Pomaga uczniom i nauczycielom w kształtowaniu poczucia przynależności do szerszej i otwartej na świat społeczności europejskiej - społeczności o różnych tradycjach, mającej jednak korzenie we wspólnej historii.

COMENIUS skierowany jest do wszystkich rodzajów i szczebli kształcenia, a w szczególności do następujących osób i instytucji:

• uczniowie, studenci i osoby uczestniczące w różnych formach kształcenia;

• kadra szkolna i bezpośrednio zaangażowana w edukację szkolną;

• wszystkie rodzaje placówek edukacyjnych publicznych i niepublicznych;

• osoby i instytucje zarządzające systemem edukacji na szczeblu lokalnym, regionalnym i centralnym.